Snižování počtu studentů se nevyhne ani naší univerzitě | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 27. ročník

Snižování počtu studentů se nevyhne ani naší univerzitě

Do rubriky Kauza napsal Petr Opršal (Čtvrtek, 10. říjen 2013)

Po neúspěchu loňské telemarketingové kampaně se naše univerzita rozhodla jít opačným směrem. Místo na posluchárny zaplněné do posledního místa vsadila tentokrát na kvalitu studentů.

„Dnešním trendem je mít méně studentů, zato potenciálních odborníků po všech stránkách,“ sdělil našemu oddělení speciální publicistiky děkan Břetislav Kančák. „Tomu jsme přizpůsobili i přijímací testy, jejichž novou podobu jsme vyzkoušeli v zářijovém třetím kole přijímaček.“

Jak takový test vypadá? Redakci se podařilo získat vyjádření od studenta, který ho již vyplňoval. Ten si ze zřejmých důvodů nepřál být jmenován. „Teda, viděl jsem toho hodně, ale takovýhle test ne. Pochopím, že chtějí, ať máme všeobecný přehled, ale proč mám umět derivovace a integrály, když se hlásím na gender? Proč se mě ptají na latinské názvy kostí? A co už vůbec nechápu, proč se v poslední otázce ptali, kolik gólů vstřelí Zbrojovka Brno v příštím ligovém zápase?“

Proděkanka pro studium Marcela Pudrová oponuje. „Úspěšný student by měl znát nejen svůj obor, ale měl by mít i výtečné prognostické schopnosti. A stejně víc než polovina studentů ze školy sází na internetu – pokud zrovna nejsou na facebooku, potvrzují nám to statistiky z eduroamu,“ dodává.

Rozpočítávání i ruská ruleta

Mezi zasvěcenými osobami se spekuluje, že třídící proces nemá probíhat jen mezi uchazeči. Chystá se prý loterie o hodnotné ceny ve stylu ruské rulety, kde ten, kdo nic nevyhrává, získává ukončení studia. Nejmenovaný zdroj pak také spatřil, jak správce budovy Jan Jebal staví náhodně vybrané studenty do řady a nechává je se rozpočítat „prvý-druhý“. Dle zkroušeného výrazu „druhých“ je zřejmé, že i oni se stali oběťmi zeštíhlování fakulty.

„Míň studentů – menší nepořádek na chodbách, míň sešlapané schody a míň rozlité kávy v atriu,“ pochvaluje si zeštíhlení uklízečka naší univerzity Amálie Smetáčková. „To určitě dělají kvůli nám, ať máme míň práce – už dlouho jsem posílala k panu děkanovi ostré stížnosti. Jsem ráda, že si na nás uklízečky konečně jednou vzpomněl,“ objasňuje úklidová pracovnice překvapivé pozadí celé kauzy.

Jak je to ve skutečnosti se snižováním počtu studentů? Ovládají uklízečky naši univerzitu? Této kauze se budeme nadále věnovat i v příštích číslech.

blog comments powered by Disqus