Studenti se odhlašují na poslední chvíli. Kapacity předmětů tak zůstávají nenaplněné | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 27. ročník

Studenti se odhlašují na poslední chvíli. Kapacity předmětů tak zůstávají nenaplněné

Do rubriky Kauza napsala Aneta Přadková (Pondělí, 23. březen 2015)

Registrace povinně volitelných předmětů je občas stresující. Jejich kapacita je často omezená, dostat se tak mezi hrstku vyvolených není vždycky snadné. Ve chvíli, kdy se většina zapsaných odhlásí na poslední chvíli, však nastává opačný problém. V předmětu zůstanou volná místa, která už nelze obsadit.

Situace, kdy je na startu období registrace v předmětech přehršel studentů a po dvou týdnech výuky jich zbude třetina, nejsou neobvyklé. Jedním z takových předmětů je i Současné dění v Evropské unii, vyučované na naší fakultě na oboru Evropských studií.

Na začátku ledna v něm bylo registrovaných přes šedesát studentů. Přednášející využívá při výuce hlavně společné diskuze, takže je předmět kapacitně omezen pouze na pětadvacet míst. Jednou ze studentek, která se do něj nedostala, je Adriana Ilavská. „Do první pětadvacítky jsem se zpočátku nedostala, proto jsem si tento předmět v rozvrhu nahradila jiným kurzem,“ vysvětlila Ilavská.

Po uplynutí dvou semestrálních týdnů však z původních šedesáti studentů zůstalo pouhých jedenáct, jeden z nich navíc semináře opakuje. Mnoho posluchačů se odhlásilo v neděli večer před ukončením možnosti dělat změny v zápisu. Jenže informační systém provádí zápis do předmětů kolem druhé hodiny ranní v době nejmenšího vytížení, a tak ostatní zájemci o lekce už neměli šanci se na ně přihlásit.

Studentský zlozvyk – na poslední chvíli

„Nedokážu si vysvětlit tak masivní odliv na poslední chvíli. Odmítli jsme hodně žádostí o výjimku právě proto, aby studentů v předmětu bylo jen pětadvacet a výuku jsme mohli uskutečnit opravdu formou semináře,“ popsal situaci Ondřej Mocek, který je jedním z doktorandů, kteří předmět střídavě učí. Nyní předmět navštěvuje jedenáct studentů, což je méně než počet vyučujících.

Technologická úprava systému by byla podle Mocka možným řešením studentské nezodpovědnosti vůči sobě navzájem a tendence nechávat věci na poslední chvíli. „Není to problém ani tak pro nás vyučující, ale pro samotné studenty. Sami sobě totiž zablokovali možný povinně volitelný předmět. Pokud věděli dřív, že tam nebudou chodit, měli se také dřív odhlásit,“ dodal.

Podobně se vyjádřila i vedoucí studijního oddělení fakulty Jitka Štepánková. „Studenti nechávají odhlašování stále častěji na poslední chvíli. Letos jsme řešili také obzvlášť hodně žádostí o zrušení zapsaných předmětů po uplynutí doby, kdy si je studenti mohli odhlásit sami,“ uvedla Štěpánková. Souhrnná statistika odhlašovaných se na fakultě nevede, zakládají se pouze jednotlivé žádosti.

blog comments powered by Disqus