Konec čtení z papíru | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 27. ročník

Konec čtení z papíru

Do rubriky Ostatní napsala Markéta Lankašová (Úterý, 24. říjen 2017)

Ústřední knihovna Fakulty sociálních studií (FSS) do tří let přejde z tištěných titulů na e-knihy. Ke stávajícím internetovým zdrojům přidá elektronickou formu všech výtisků, které má nyní k dispozici. „Stanovili jsme si tříletý horizont, ale samotný nákup elektronické podoby zabere maximálně měsíc. Čas jsme si nechali především na úpravy prostor,“ sdělila vedoucí knihovnice Irena Gréšlová.

Pro kompletní digitalizaci se knihovníci rozhodli zejména kvůli údržbě knihovny. „Papírové knihy jsou doslova magnetem na prach. Ten je nutné utírat až třikrát týdně. Nadměrně nám to přidává práci,“ vysvětlil jeden z pomocných vědeckých pracovníků Richard Lenivý. Elektronických titulů se taková údržba netýká. „Papír je navíc extrémně hořlavý, s takovým množstvím knih je fakulta konstantně vystavena nebezpečí požáru,“ přidal bezpečnostní pracovník FSS Dobromil Obezřetný.

Všechny knihy by z knihovny měly zmizet do začátku akademického roku 2021/2022. Uvolněný prostor knihovníci zaplní z části novými počítači, čtečkami a sedačkami se sluchátky. „V jednání jsou totiž i audioverze,“ doplnila Gréšlová. (mls)

blog comments powered by Disqus