Máte a používáte sociální sítě? | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 29. ročník

Máte a používáte sociální sítě?

Do rubriky Téma čísla napsala Jana Blahošová (Pondělí,  6. listopad 2017)

Jsou sociální sítě největším zlem na světě nebo něčím, co nás spojuje dohromady? Je to něco, co degeneruje naše myšlení a schopnost komunikovat tváří v tvář? Nebo překonávání vzdáleností celého kontinentu během pár vteřin nenajde protiargument? Zjistěte, které členy učitelského sboru Fakulty sociálních studií potkáte na sociálních sítích.

prof. PhDr. Jan Holzer, Ph. D., politologie

Já jsem v tomhle ohledu konzerva. Sociální sítě nemám, protože k tomu nevidím důvod. Není zde žádná užitečnost, spojuji si je pouze se slovy: ztráta času, soukromí, nebezpečnost, nepotřebnost, nepraktičnost. Navíc stále nepřestaly fungovat klasické kanály komunikace. Neříkám, že nejsem přístupný změně, ale nejsem přesvědčen o tom, že to, co může klasickou komunikaci nahradit, je lepší.

Mgr. Zuzana Masopustová, Ph.D., psychologie

Sociální sítě používám ke komunikaci s kolegy, když si například potřebujeme poslat něco z vedlejšího stolu. A potom samozřejmě ke spojení s přáteli. Na Facebooku sleduju různé stránky vědeckých časopisů nebo třeba Science Art, kde můžu najít odkazy na zajímavé výzkumy. Člověk nemusí číst všechny časopisy ze všech oborů, aby se dozvěděl, co je nejnovějšího třeba v medicíně. Za sociální síť bych mohla označit i Research Gate, což je sociální síť pro vědce, kde sdílejí své nejnovější publikace. Jako negativum vnímám to, že sociální sítě jsou žroutem času a kladou velké nároky na schopnost koncentrace a pozornosti.

prof. PhDr. Ladislav Rabušic, CSc., sociologie

Mám rád počítače, ale nesnáším sociální sítě. Mladí lidé si neuvědomují, co všechno o sobě odhalují a jak to může být zneužito. Prvním krokem každého zaměstnavatele je, že si proklepnou zájemce o práci na sociálních sítích. Myslím, že sociální sítě jsou nebezpečné pro demokratickou společnost, protože omezují setkávání lidí v tváří v tvář a vytváří diskusní bubliny, kdy se lidé jen navzájem posilují ve svých názorech a nechtějí vnímat okolí. Když jdu do restaurace a vidím mladé lidi očividně na rande a oba kvůli mobilu nevnímají okolí, to mě opravdu rozčiluje. Zkrátka jsem tomu kouzlu, nebezpečí, módě, či co to je, nepodlehl.

RNDr. Naděžda Johanisová, Ph. D., environmentální studia

Internetové sociální sítě nevyužívám, a to ze tří důvodů. Za prvé proto, že vlastním již několik komunikačních kanálů. Druhým důvodem je, že raději komunikuji individuálně, je to pro mě oboustranný proces. Podle vztahu k druhým lidem také volím způsob sdělení, nikoliv jakýsi neosobní status. Třetím důvodem je, že se zabývám problémem ekologické moci. Internetové sociální sítě jsou způsob, jak korporace získávají data o svých uživatelích a to je věc, kterou si nepřeji. Proto ani nekupuji moc věcí přes internet, abych o sobě nerozšiřovala příliš informací. Nepotřebuji, aby po mě velký bratr slídil.

PhDr. Pavel Večeřa, Ph. D., mediální studia a žurnalistika

Nemám a nepoužívám sociální sítě, a to zčásti proto, že mě k tomu nic nevede. Dávám přednost předchozím typům komunikace. Na sociálních sítích se vytváří síla slabých vztahů, spousta kontaktů, známých a impulzů, které určitě usnadňují řadu věcí, ale já více věřím v silné vztahy. Problematické je, že jde o kanál plný soukromých a intimních věcí. Koneckonců, co je komu po tom, co budu dělat, co si myslím, co jsem měl k obědu. Vnímám to jako gejzír nepodstatností a nepotřebuji se tímto stylem prezentovat.

prof. PhDr. Libor Musil, CSc., sociální politika a sociální práce

Sociální sítě nevyužívám jednak proto, že k tomu nemám žádný motiv, a jednak si neumím představit, kde bych na to vzal čas. Chodím spát vyčerpán celodenní prací. Dále se snažím vyhýbat reklamě. Docela mi vadí, když někomu napíšu email a za chvíli na obrazovce naskočí reklama na to, o čem jsem psal. Hodně lidí považuje tyto sítě za přirozené a spontánní, obávám se však, že jejich užívání omezuje osobní kontakty face-to-face. Vidím na studentech, že občas nedokážou napsat souvislou větu, přestože na sociálních sítích píší. Také mám hypotézu, která se mi potvrzuje, že lidé se na internetu často uzavírají před názory ostatních a komunikují hlavně s těmi, kteří souhlasí s jejich postoji a myšlenkami. Nevyhledávají prostor pro porovnávání názorů a to považuji za špatné.

Mgr. Lenka Waschková Císařová, Ph.D., mediální studia a žurnalistika

Byla jsem jedna z prvních v Česku, kdo si založil Facebook. Chtěla jsem být v kontaktu s lidmi z celého světa, které jsem poznala z akademické sféry. Bohužel od té doby se to trošku proměnilo. Twitter a Instagram jsem si založila, protože jsem chtěla pochopit logiku a fungování těchto sítí. Částečně totiž funguju jako správce těchto sociálních sítí naší fakulty. Twitter je dobrý v tom, že na něm funguje spousta českých novinářů, takže se tam dozvídám spoustu věcí z novinářské sféry. Ale Instagram používám spíše z takových odborně zjišťovacích důvodů. Čímž jsem asi trochu divná.
Beru to tak, že když jednou podáte ďáblovi prst, tak musíte počítat s tím, komu jste ho podali. Mě rozčiluje třeba i to, že se neustále mění podoba sociálních sítí. Navíc je to žrout času, takže je zdravé si od nich občas udělat odstup.

blog comments powered by Disqus