| Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 29. ročník

Do rubriky Téma čísla napsala Markéta Lankašová (Neděle, 12. listopad 2017)

Vůně hub, šustění trávy, křupání větví pod nohama, mírný vánek, teplo slunečních paprsků, křik sojky. Známe to ještě? Umíme si vůbec odpočinout od světa mobilů, notebooků, sluchátek, tlačítek a neskutečného množství informací? Zvládáme žít v offline realitě?

Někdy to chce značnou dávku sebeovládání, abychom se k odložení mobilu přinutili. Někdy to chce dokonce osobní odvahu. Závislý může být dnes člověk opravdu na lecčem. A protože jdou technologie neustále dopředu, často ani neudržíme krok v pojmenovávání různých závislostí. Sítě a technologie ale nejsou jen škůdci a strašáci. Žije se nám díky nim pohodlněji. Zmiňuje se o tom i Hana Macháčková ve velkém rozhovoru, ve kterém se rozpovídala hlavně o kyberšikaně a online skupinách.

Tak jako se dřív lidé báli, aby nezhloupli sledováním televize, možná teď přemýšlí, jak se na nich podepíše novější elektronika. Takové čtečky ale nemohou být na obtíž, vždyť z nich přeci čteme tytéž knihy, jaké vycházejí i v papírové podobě. Nebo ne? Přečtěte si názory Pro a Proti, třeba vám to vyjasní. Stejně jako rozhovor s Jakubem Drmolou o tom, jestli by v Česku bylo možné zavést online volby.

Nejen v článku Jany Blahošové zjistíte, že už vůbec nepotřebujete vycházet z domu. Stačí vám notebook či mobil se zásobou dat nebo dobrým připojením na Wi-Fi. S online spojením zvládnete prakticky cokoli. Nemusíte chodit na nákup, učit se zvládnete z domu, pracovat můžete klidně z postele. Vlastně, pokud bydlíte v bytě sami, už byste nemuseli nikdy nikoho fyzicky potkat. Máte přece Skype!

Trošku sci-fi, že? Mohli bychom se bát, kam až nás tenhle vývoj zavede. Ale přiznejme si, že online technologie nám život ulehčují. Uznejme, že díky nim toho za den zvládneme mnohem víc, dostaneme se dál a pracuje se nám snáz. Online svět nabízí spoustu zábavy, nové možnosti uplatnění, někdy snadný způsob, jak zazářit. Všude ale čekají překážky, svědčí o tom i příběh mladé youtuberky Anety Chroustové.

Možná za chvíli nebudeme vědět, jak hebkou mají zvířata srst nebo jak štiplavý je ranní mráz. Možná, že v budoucnu nevyjdeme ven bez ochranné bubliny, protože naše tělo by to nepřežilo. Možná… Ale proč malovat čerty na zeď? Rytíři také jezdili na koních a třeba by byli rádi, kdyby na válečná tažení mohli létat tryskáčem.

Nemějte strach z online světa, užívejte si přítomnost. Třeba se stále ještě tištěným Halasem v ruce.

Zábavné offline čtení přeje

Markéta Lankašová

šéfredaktorka

blog comments powered by Disqus