Pomoc pro bolavá záda i les | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 29. ročník

Pomoc pro bolavá záda i les

Do rubriky Téma čísla napsala Marie Müllerová (Neděle, 12. listopad 2017)

Baví vás tahat brašnu plnou těžkých knih? Mě teda ne. Radši sáhnu po čtečce. Je mnohem lehčí, přenosnější a stejně se do ní těch titulů vejde víc, než kolik jich unese moje polička. Je dávno konec dobám, kdy jsem si na prázdniny na Šumavě sbalila kromě kufru s oblečením ještě jeden větší, podstatně těžší kufr plný knih. Notebook či zmíněná čtečka mají potenciál uchránit od kýly leckterého knihomola, který se pro jednou rozhodl opustit bezpečí svého pokoje a číst si venku.

Na druhou stranu, právě opouštění pokoje je další nepříjemná součást života, od které mne elektronické knihy mohou ušetřit, neb na jejich nákup mi bohatě stačí internet. V kamenném knihkupectví je navíc vždy šance, že kniha zrovna nebude na skladě, což v elektronické verzi nikdy nehrozí.

A je tu i další výhoda hrající pro e-knihy: uchování a dostupnost dat. Fyzické dokumenty se zničí velmi snadno, ale těžko spálíte na hranici počítačovou databázi. Stejně tak pokud si omylem vyleju kávu na tu neskutečně drahou učebnici, kterou jsem si nadělila k narozeninám, a ta se stane místy nečitelnou, je to poněkud větší katastrofa, než když si poleju kávou čtečku. Sice to je pořád vrchol nepříjemnosti, ale všechny knihy mám bezpečně stažené v počítači, takže namísto kupování nové učebnice se buď prozatím spokojím s čtením na laptopu, či utratím podstatně menší sumu za novou čtečku.

Elektronické knihy jsou taktéž imunní vůči voskovkami ozbrojenému dítěti rodinných známých, které má v raném věku tří let rozvinuté ilustrátorské ambice. Tento fakt jsem si (bolestně) ověřila již několikrát.

Zajímavější jsou pro mě e-knihy hlavně kvůli své ekologičnosti. Samozřejmě že mít v rukou skutečnou knihu má spoustu pozitiv a osobně mě taková varianta těší nejvíce, ale vždy ráda vyměním nadšení z fyzické vazby Stephena Kinga za strom, co nemusí být pokácený na výrobu papíru. Čtečka ani jiná forma elektronické četby není rozhodně vždy možností – někdy není z čeho zařízení napájet, jindy na něj jednoduše nejsou peníze, někdy se nevyplatí si ho kupovat, pokud dotyčná osoba čte pouze příležitostně. Mnoho lidí zkrátka nesnáší absenci fyzických stránek a dlouhé hledění do obrazovky.

Pokud tedy nejste elektro-hejtři, myslete na zachráněné stromy, ušetřený papír a čtěte e-knihy. Ve vzduchu bude více kyslíku, zvířata budou mít kde žít a vy nemusíte kupovat stále větší kufry.

blog comments powered by Disqus