Morava, krásná zem. Možná už brzy samostatná | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 28. ročník

Morava, krásná zem. Možná už brzy samostatná

Do rubriky Ostatní napsala Kristýna Keren Bönischová (Úterý,  7. listopad 2017)

O osudu Moravy mohou lidé rozhodnout už příští měsíc. Na prosinec se totiž chystá jedna z nejdůležitějších událostí Moravy. Po vzoru katalánského referenda o nezávislosti Katalánska na Španělsku se moravské politické špičky rozhodly ke stejnému kroku. Odvahu jim dodalo i zvolení některých moravských poslanců do Poslanecké sněmovny.

Samotné referendum plánují Moravané na 23. prosince 2017. Sdružení za Osamostatnění Moravy si od tohoto data slibuje velkou účast. „Většina lidí má již tento den volno. Zároveň budou výsledky referenda zveřejněny 24. prosince. Moravané tak dostanou o jeden vánoční dárek navíc,“ komentoval exkluzivně pro Halas předseda sdružení SOM Pavel Voráček.

Podle něj je jen otázkou času, kdy si česká média všimnou narůstající nevole ze strany moravského lidu. „Co však zůstává mou hlavní prioritou, je zajištění informovanosti moravského lidu nejen o pozitivech, ale i o rizicích odtržení Moravy od Čech,“ doplňuje Voráček, který na Fakultě sociálních studií absolvoval magisterské studium politologie.

Koncem listopadu se začnou rozesílat letáky s informacemi o referendu a jeho možných důsledcích. Letáky se mají dostat bez výjimek do všech moravských schránek. Protože šíření správných informací o referendu přisuzuje sdružení SOM nejvyšší důležitost, bylo pro tento účel vytvořeno speciální oddělení spadající pod Českou poštu. To má za úkol zajistit doručení zmíněných letáků do každé domácnosti. Zároveň má jít o informované lidi, kterých se mohou Moravané ptát na nejasnosti ohledně referenda.

Na dotaz, zda zde nevznikají obavy, že by referendum o odtržení Moravy mohlo dopadnout stejně katastrofálně jako v Katalánsku, člen moravského zastupitelstva Jiří Adam odpovídá: „Toho se nebojíme. Mluvíme zde o dvou zcela rozdílných soupeřích. Španělé jsou živelný národ. Naopak Češi jsou bojácní. Jen si vzpomeňte na rok 1992. Snahy Čechů o udržení Slovenska byly nanejvýš směšné. Pro nás je teď nejdůležitější získat podporu ze strany EU.“

Adam také dodává, že rozhodně nejde o zbrklý plán. „Odtržení Moravy od Čech je historickou záležitostí. Podle našeho vedení teď panují v Evropě ty nejpříznivější podmínky právě tento rok,“ ujišťuje. Bez kladných předpovědí astrologů by do referenda prý nešel.

Není to poprvé, kdy se Morava snaží o odtržení od Čech. Moravané si vlastní hranice chtěli vytyčit už několikrát. Poslední velký pokus datují představitelé SOM do roku 1989. „Odtrhnout se tehdy mělo zvlášť Slovensko a zvlášť Morava. Ale nevyšlo to. Kvůli Slovensku, které nechtělo přijít o pana Havla coby prezidenta," vysvětluje Voráček. Podle něj ale tato epizoda neprávem zapadla mezi ostatními událostmi.

blog comments powered by Disqus