Tomáše Garrigua Masaryka netřeba představovat. Gajdu už raději ano. Radola Gajda, vlastním jménem Rudolf Geidl, byl českým vojákem a velitelem československých legií v Rusku. Nějakou dobu bojoval i na straně ruských bělogvardějců. V období první republiky byl vůdcem českých fašistů. Gajdy se náš první československý prezident skutečně obával.
Hlavním tématem hry je záhadná smrt Radoly Gajdy. Hra je tvořena detektivem a dvěma budižkničemy, hercem V a hercem Z. Zatímco detektiv naznačuje, jak vražda mohla proběhnout, druzí dva se ji snaží co nejvěrohodněji zinscenovat.
Ztracená pointa
Na začátku, kdy detektiv předčítá možné způsoby zabití a jeho pomocníci je názorně předvádí, se vše zdá jasné a srozumitelné. Diváci se dokonce i zasmějí, když se jich detektiv ptá, co dělali 14. února tohoto roku. A protože chce rychlou odpověď, nikdo z diváků nedokáže zareagovat. Následně se detektiv ještě o pár vtipných skečů pokusí, ale ty vyvolají jen zdvořilá uchechtnutí u jednotlivců.
Divák se jen ztrácí ve změti nejrůznějších scén, které chvílemi nemají hlavu ani patu. Herci V a Z společně s detektivem vymýšlejí jednu absurdní inscenaci vraždy za druhou, až se nakonec celá pointa hry někam vytratí. A možná, že ji diváci už ani nečekají. Po skončení představení však nikdo nemůže pochybovat o tom, že liberální Masaryk a fašistický Gajda se vskutku nikdy přáteli stát nemohli.
Fašismus nemám rád
Po skončení divadelní hry se konala krátká diskuze s režisérem Pavlem Baďurou. Moderátor několikrát neúspěšně vyzval publikum k zodpovězení otázky, kdo byl Radola Gajda. Pak už se raději ptali jen diváci. Předmětem se stal Gajda a jeho postavení v dějinách. Nakonec se diskuze stočila k fašismu a liberální demokracii. Režisér nám prozradil, že na fašismu nemá rád především to, že lidem diktuje, co mají a nemají dělat. Radola Gajda je ale podle něj v našich dějinách spíše postavou pozitivní.
blog comments powered by Disqus