Tento příběh je pro únorové studentské nepokoje příznačný. Drozdovi a mnohým dalším, kteří vyráběli po nocích plakáty, připravovali doprovodné akce nebo sepisovali petice, patřil na pár dnů mediální prostor i zájem veřejnosti. Nemohl to zvrátit zatvrzelý ministr školství ani prezident, který zcela vážně odmítá nezávislost univerzit.
Všichni neklidní studenti mohou být „nejlepšímu ministrovi školství“ vděční. Nechtěně totiž rozvířil debatu o úloze vzdělání v naší společnosti, akademických svobodách i úrovni českých univerzit. Studenti napříč obory diskutovali o věcech, které se před tím zdály být samozřejmé. Kritizovaná reforma jim zkrátka ukázala, že jsou hodnoty, které nestačí jen vyčíst ze skript a vyjmenovat u zkoušky, ale jež je občas nutné vepsat na transparenty a provětrat v protestních průvodech.
V prvním čísle jarního semestru se za studentskými protesty, které organizovali hlavně studenti naší fakulty, ještě ohlédneme. Vaší pozornosti by ale nemělo ujít ani minitéma. Věnujeme ho studentům sociální práce, kteří nemohou vyjet na Erasmus, aniž by prodlužovali studium.
Příjemnou zábavu při čtení a (ne)klid v duši přeje
Tereza Cajthamlová, šéfredaktorka cajthamlova@casopishalas.cz
blog comments powered by Disqus