Než se ale analytikem médií stal, několika novinářskými zkušenostmi si prošel. A nechyběl mezi nimi ani časopis Halas, do kterého nastoupil hned v prvním ročníku studia žurnalistiky. V té době právě zakladatelská generace časopisu hledala nové tváře do redakce a zároveň své pokračovatele. „Už od nástupu na fakultu jsem se ohlížel po nějakých možnostech novinářského uplatnění a studentský časopis byl přirozeně první příležitostí. Když přišla nabídka na spolupráci ze strany Halasu, neváhal jsem a začal do časopisu přispívat,“ vzpomíná Štětka.
Když se pak z redakce v roce 1996 definitivně stáhli i poslední zakladatelé fakultního časopisu, bylo zapotřebí řešit, kdo převezme pomyslné žezlo šéfredaktora. Václav Štětka se této funkce na necelé dva roky ujal a společně se svými vrstevníky z prvního ročníku žurnalistiky, kteří zformovali jádro nové redakce, se snažil budovat Halas jako respektované informační médium. „Halas jsme přebírali jako občasník o deseti-dvanácti stránkách, s poměrně volnou obsahovou i žánrovou strukturou. My jsme se mu snažili dát pevnější identitu, posílit zejména zpravodajskou složku, zvýšit periodicitu a také náklad,“ popisuje současný odborný asistent Katedry mediálních studií a žurnalistiky. Jak sám dodává, jeho vrstevníci se do projektu zapojili s nadšením a se snahou novinářsky se projevit. „Bavilo nás psát, a tím i do určité míry ovlivňovat dění na fakultě, které jsme byli součástí. Myslím, že se nám dařilo udržovat a posilovat zájem o fakultní dění také u ostatních studentů, i když to jistě nebyla jenom naše zásluha – v té době se studenti zajímali o univerzitní politiku mnohem spontánněji než dnes. Cením si také toho, že jsme dokázali vstoupit do rovnocenného dialogu s představiteli akademické obce, kteří se nás naučili brát jako reprezentanty studentské veřejnosti,“ podotýká Štětka.
Součástí zpravodajské mise Halasu bylo v té době i pokrývání velkých „kauz“, jako například výstavba knihovny na FF, rozdělení Filozofické fakulty a vznik Fakulty sociálních studií, nebo zavádění kreditového systému. „Z toho měla spousta lidí obavy, nejen studenti, ale i akademičtí pracovníci. Snad i díky tomu, že jsme se této problematice na stránkách Halasu systematicky věnovali a podrobně vysvětlovali, o co jde, se podařilo kreditový systém na FSS zavést bez relativně větších problémů,“ vzpomíná Štětka.
I když chtěl Václav Štětka původně dělat novinařinu, paradoxně nyní stojí na druhé straně pomyslného břehu. Média studuje a analyzuje. „Během studia jsem postupně přicházel o počáteční iluze. Čím víc jsem se této profesi dozvídal a v praxi – tím myslím mimo Halas – si ji osahával, tím víc moje nadšení ze světa velké žurnalistiky opadávalo. Těšila mě a jistým způsobem naplňovala činnost v rámci Halasu, nejspíš protože jsem byl sám součástí komunity, které bylo toto médium určeno, ale i proto, že jsem měl pro tuto činnost velmi svobodné podmínky – takové, které samozřejmě v žádném klasickém médiu fungovat nemohou,“ říká Štětka. Na rozdíl od řady tehdejších spolužáků a spolupracovníků z Halasu tak po studiích v žádném zavedeném médiu nezakotvil. „Během doktorského studia jsem hodně srostl s univerzitním prostředím, a zjistil jsem, že mě víc baví ta ,velká’ média studovat než v nich aktivně působit,“ přiznává Štětka.
Práce ve fakultním časopise pro Václava Štětku skončila s jeho bakalářským studiem žurnalistiky. Zkušenost z Halasu ale přesto zúročil. „Práce v Halasu mi pomohla při mém prvním zaměstnání, kdy jsem v roce 2004 nastoupil na rektorát MU jako vedoucí redaktor univerzitního časopisu Muni.cz,“ uvádí Štětka, který tento časopis založil a po dva a půl roku vedl.
I když nyní působí jako pedagog a mediální výzkumník, přiznává, že občas ho to táhne oběma směry – jak směrem výzkumným, tak praktickým. „Rád se podílím na tvorbě nových věcí, pomáhám vzniku nových projektů, které považuji za zajímavé a užitečné,“ přiznává Štětka. I proto se stal koordinátorem vzniku studentského Rádia R, které začne vysílat ještě v tomto semestru. „Když počítám Halas a Muni.cz, je to vlastně už můj třetí návrat k univerzitním médiím. Asi je ta univerzitní žurnalistika mým osudem,“ přemítá Štětka.
I když doma nějaká historická čísla Halasu archivovaná má, přiznává, že pravidelným čtenářem fakultního časopisu v současné době není. „Když na něj na fakultě náhodou narazím, tak si ho samozřejmě pročtu. Velmi mě těší, že tradice, na níž jsem se několik let podílel, trvá, a že naše generace má následovníky. Je fajn, že jsou na fakultě pořád studenti, kteří se zajímají se o fakultní dění a chtějí se nějak angažovat bez vidiny na odměnu nebo kariérní postup. Právě takoví studenti dodávají fakultě život,“ uzavírá Štětka své vzpomínání.
Medailonek PhDr. Václav Štětka, Ph.D. • vystudoval sociologii, historii a žurnalistiku • absolvoval doktorské studium oboru sociologie se zaměřením na mediální studia a žurnalistiku • říjen 2004 – listopad 2006 pracoval jako vedoucí redaktor Muni.cz, univerzitního časopisu Masarykovy univerzity • červen 2005 – únor 2006 tiskový mluvčí Masarykovy univerzity • od března 2006 působí jako odborný asistent na Katedře mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity • od roku 2007 působí jako editor časopisu Mediální studia
blog comments powered by Disqus