Jak vznikla myšlenka vytvořit Halas?
Všechno začalo v době, kdy studenti společenských a humanitních věd byli ještě z jedné fakulty. Obrátil se na mě student anglistiky Tomáš Václavík, který se s dalšími studenty rozhodl publikovat. Měl jsem zkušenosti z Anglie i Kanady, studentské časopisy jsou totiž v anglosaských zemích normální praxí. Ptal se, zda nevím o nějakém grantu, protože potřebovali techniku – počítač a speciální tiskárnu. Já shodou okolností věděl, že kanadské velvyslanectví zrovna mělo vypsaný grantový program a každý se na ně mohl obrátit s žádostí o finanční podporu. Nebylo to nijak omezené zaměřením, takže jsme s Tomem napsali žádost. Z obdržených peněz si potom redaktoři nakoupili techniku a mohli publikovat.
Jak se za dvacet let změnila vizáž a obsah Halasu?
Vizáž je úplně jiná. Časopis byl na levném papíře a vůbec nebyl barevný. Měl asi osm až deset stran, byla to velmi skromná publikace. Pokud byly ilustrace, tak jen jednoduché. V začátcích se časopis velmi angažoval do dění na fakultě a do univerzitního života, protože vysokoškolský zákon byl úplně nový. Tvořily se nové předpisy ohledně zkoušek, takže studenti velmi aktivně vystupovali v senátu i v časopise. Přicházeli s novými myšlenkami, jako například hodnocení profesorů studenty, což byla dost kontroverzní věc. Halas byl nástrojem pro povzbuzení studentů a pro reformy.
Odpovídá současná náplň Halasu prvotní vizi studentů?
Jak jsem říkal, časopis se dříve hodně politicky angažoval, ale to bylo dané dobou. Studenti-redaktoři chtěli prosadit věci, které jsou už dnes prosazené. Chtěli měnit věci, které už nejsou aktuální. Halas je dnes spíše společenský než orientovaný na politiku či nutnost změn na fakultě. Objevují se články studentů ze zahraničí, to tehdy vůbec nebylo možné. Je těžké říct, zda časopis plní cíle zakladatelů, protože se změnil kontext. Velký vliv má i to, že teď je časopis orientován hlavně na Fakultu sociálních studií.
Letos slavíme dvacetileté výročí časopisu. Chtěl byste nám něco popřát?
Chtěl bych popřát ještě spoustu takových kulatin. A aby byl další pokrok takový, jako za uplynulých dvacet let. Přeji vám dlouhý a úspěšný život, protože takovýto časopis sjednocuje fakultu. Je velmi zajímavé sledovat prostřednictvím časopisu dějiny fakulty.
blog comments powered by Disqus