„O nákup českých titulů jsme dlouho usilovali. Nakonec se nám podařilo přesvědčit nakladatele, aby e-knihy poskytli vysokoškolským knihovnám,“ uvedl knihovník Jan Kříž. Zatímco nakladatelům nabízejícím anglické e-knihy případné nelegální sdílení tolik neuškodí, čeští nakladatelé při něm pocítí mnohem větší ztrátu na zisku. Odvíjí se to od jejich omezené možnosti nabízet e-knihy víceméně jen na českém trhu.
V tomto roce knihovna plánuje zakoupení dalších e-knih. O jaké tituly půjde, záleží nejen na dané nabídce, ale také na domluvě mezi univerzitami, které se na zakoupení multilicence na e-knihu skládají. Přes tyto komplikace skýtají e-knihy možnost přístupu ke zdrojům pro větší počet studentů než jejich tištěné předchůdkyně.
E-knihy nabízejí větší komfort – není nutno se obtěžovat se složitým získáváním titulů, ani u nich nehrozí zkáza peněženek v podobě naběhnutých pokut. Ne všichni studenti jsou jim však nakloněni. „Mám radši knížky v papírové podobě a zatím jsem se s e-knihami moc nesžila. Nejsem si úplně jistá, jak je vyhledávat, protože jsem to ještě moc nezkoušela. Zatím jsem je ani nepotřebovala,“ přiznala studentka psychologie Lucie Bednářová.
Ačkoliv se v současnosti o nákup českých e-knih zajímají především knihovny škol s humanitním zaměřením, pomalu se probouzí zájem i u přírodovědně orientovaných.
blog comments powered by Disqus