Akademický senát? O jeho funkcích studenti mnoho neví | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 32. ročník

Akademický senát? O jeho funkcích studenti mnoho neví

Do rubriky Fakultní ruchy napsala Kateřina Špičáková (Pátek, 15. březen 2013)

V pátek dopoledne Akademický senát FSS projednával dva návrhy studentského senátora Pavla Buršíka. Ten navrhuje změnu volebního řádu a zveřejňování audionahrávek ze zasedání. Buršíkův návrh počítá se zavedením volby studentských zástupců každý rok místo současných dvouletých cyklů. Tato změna by do senátu mohla dostat zajímavější tváře než současný systém. Aktuálně za odstupujícího studentského senátora přichází „náhradník“, který v posledních volbách skončil pod ním, případně byl zvolen v doplňujících volbách s malou volební účastí. V anketě jsme se studentů zeptali, zda do Akademického senátu volí a jestli je jeho práce zajímá.

Filip Škrdlík, 20 let, psychologie – veřejná politika a lidské zdroje

Vím o tom, že nějaký senát tu máme. Jsem v prvním ročníku a senátory jsem ještě nevolil, vlastně ani nevím, kdy proběhly poslední volby. Zveřejněné nahrávky ze zasedání bych nevyužil, protože mě jeho činnost nijak zásadně nezajímá. Možná kdybych měl někdy v budoucnu s něčím problém, tak bych se na senát obrátil.

Lukáš Havlík, 21 let, mediální studia a žurnalistika – politologie

O senátu už jsem slyšel, ale vlastně nevím, co přesně dělá, takže ani nerozumím tomu, proč by byla změna volebního systému tak klíčová. Pokud to budou demokratické volby, které do senátu přinesou nový vítr, jsem pro. Zasedání senátu je veřejné, proto nevidím důvod, proč by se nemohl zveřejňovat záznam ze zasedání.

Michal Majnuš, 21 let, mediální studia a žurnalistika – sociologie

Vím, že Akademický senát funguje, ale nevím, jak se do něj volí. Nevím, čím se zabývá zrovna teď, ale dřív jsem ho sledoval. Zveřejňování nahrávek by byl rozhodně krok k větší transparentnosti. Zhruba před rokem senát rozhodoval o něčem, co mě zajímalo, a měl jsem problém se k informacím ze zasedání dostat. Kdyby se záznam zveřejňoval hned, ušetřilo by to práci mnoha lidem.

Matouš Pírek, 25 let, enviromentální studia

Ano, vím, že tu nějaký Akademický senát je, a dokonce vím, že má dost zajímavé pravomoce a že jeho zástupce volíme my, studenti. Častější volba do senátu by podle mě byla lepší, přece jen dochází k velkému přelivu studentů. Zveřejňování nahrávek ze zasedání bych uvítal. Pokud by se probíralo nějaké ožehavé téma, určitě bych si je pustil.
blog comments powered by Disqus