Falešné maily napadají studentské účty | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 27. ročník

Falešné maily napadají studentské účty

Do rubriky Univerzita napsala Kristýna Turečková (Středa, 10. duben 2013)

Už vám někdy přišel e-mail, ve kterém jeho odesílatel, vydávající se za administrátora, oznamoval, že vám deaktivuje účet, pokud nezadáte svoje stávající a nové heslo? Nezoufejte, pravděpodobně k ničemu takovému nedojde. Stali jste se „jen“ obětí phishingu.

Phishing je podvodná taktika, která sestává z rozesílání falešných e-mailů. Jejich odesílatel se z vás snaží pod často výhružnou záminkou vyloudit osobní údaje. „Iniciátoři těchto sdělení se snaží získat zejména heslo na účet, kterého pak zneužívají k rozesílání dalších zpráv a získávání osobních údajů,“ vysvětlil člen bezpečnostního týmu CSIRT Masarykovy univerzity Jan Soukal. Na bezpečnostní tým se s žádostí o pomoc měsíčně obrací desítky studentů.

Osobní zkušenost s podvodnými e-maily má i studentka veřejné politiky a sociální práce, Petra Vltavská. „Přišel mi e-mail s hrozbou deaktivace účtu, pokud nevyplním přiložený formulář, který mě žádal o heslo. Nevěřila jsem, takže jsem nic nevyplnila,“ řekla Vltavská.

Podvodné e-maily lze rozeznat, protože často obsahují kostrbatá souvětí z překladače a nepůsobí nikterak uspořádaným dojmem. Jediné co může adresáta splést je rádoby oficiální odesílatel. „Adresa odesílatele má vypovídající hodnotu porovnatelnou s políčkem na dopisní obálce. Dotyčný si může vymyslet cokoliv,“ objasnil Soukal.

Jestliže jste útočníkovi naletěli a osobní údaje vyplnili, nutně to neznamená, že budete mít zítra vybílený bankovní účet. Útočník vašeho e-mailu pravděpodobně využije k zahlcování sítě dalšími a dalšími nežádoucími sděleními. „Za nejlepší obranu považuji zdravý rozum. Pokud bude mail nějakým způsobem podezřelý, doporučuji na něj vůbec nereagovat, popřípadě se obrátit na nás,“ uzavřel Soukal.

blog comments powered by Disqus