Je krátce po šesté hodině večerní a v posluchárně G1 se nedá pořádně dýchat. Je naplněná do posledního místečka. Za chvíli tu začíná přednáška o třítýdenním putování do Indie. Filip Chvátal, který cestu podnikl, mluví o všech cestovních útrapách i nesnázích s lehkostí. Když s úsměvem popisuje návštěvy policejních stanic a sledování tajnými policisty, mnohým posluchačům „padá čelist“.
„Obdivuji lidi, kteří se do těchto krajin vydají, mají na to dostatek odvahy a zorganizují to. Taky bych chtěla takto cestovat, ale potřebovala bych, aby to za mě nejprve někdo zařídil,“ svěřuje se v průběhu prezentace studentka Filozofické fakulty Barbora Vysloužilová. O tom, co všechno je potřeba zařídit, mluví i Chvátal. Ten se spolu se svými třemi kamarády vydal na cestu přes Írán, Pákistán a Gruzii. Jak? Vlakem, autobusem, stopem, taxíkem i pěšky. Na sérii fotografií posluchačům promítá běžný život lidí, které potkal.
Chvátal je také vtipálek a zajímavý výklad obohacuje groteskními zážitky: „Cesta autobusem většinou stála za to. Pouštěli nám socialistické filmy, korpulentní hosteska rozlévala čaj na všechny strany, všude ležela blinkající miminka, starší cestující byli většinou pod vlivem marihuany a každou minutu někdo kvůli lepšímu vzduchu stříkl do nefungující klimatizace Rexonu.“
Smích ale není to jediné, čím poutá pozornost publika. Každá fotografie ukazuje odlišnost kultury a nádhernou přírodu Asie. „Fascinuje mě to prostředí, hlavně architektura. Stavby ve velkých asijských městech jsou skvostem celého kontinentu,“ vypráví nadšeně Tomáš Černák, kterého Chvátal učí.
Letošní Cestovatelské středy jsou zhruba v polovině. „V plánu je zase Indie, ale z jiného úhlu pohledu,“ slibuje organizátor Ondřej Herzán. Příští týden budou opět v šest hodin večer přednášet na Přírodovědecké fakultě Eva Slaninková a Stanislav Dadák.
blog comments powered by Disqus