Jana Cibulku zajímalo, jaké informace o něm T-Mobile sbírá. Tak si o ně požádal podle „zákona o data retention“. A po čtyřech měsících dohadů svoje data jako první v republice získal. Student a datový žurnalista Jan Cibulka tak letos v únoru prolomil místní neochotu operátorů poskytovat svým zákazníkům zpětnou vazbu o tom, co jim sami zákazníci o sobě prozradí.
„Z dat se dá vyčíst jenom moje orientační poloha podle toho, na jakou signální věž se můj mobil při volání přihlásil. Překvapilo mě, jak nudný život vlastně vedu,“ vtipkoval Cibulka. Zdůraznil ale, že zákon, podle něhož postupoval, nepočítá s chytrými telefony ani mobilním internetem. „V době, kdy je v každém mobilu internet, se dá o jeho uživateli zjistit skoro všechno, včetně toho, s jakými čísly tráví noc. I když nemá co skrývat, jsou to citlivá data,“ dodal.
Podle experta na Facebook Matěje Myšky dnes ale velké firmy získávají data i o lidech, kteří jejich služby nevyužívají. „Facebook dělá i stínové profily na základě referencí,“ prozradil publiku. A připomněl také, že ochrana soukromí se vztahuje i na Google, který uživateli nabízí ve spojení se zadaným výrazem další slova. Podle Myšky tak třeba ke jménu politiků automaticky nabízí nelichotivé odkazy.
Kdo je zranitelný?
Zatímco druhá polovina konference se věnovala zejména technologiím, první byla ve znamení etiky a práva. Do diskuze se hojně zapojovalo i publikum složené ze studentů i právníků – nechyběli mezi nimi Marian Kokeš z Nejvyššího správního soudu, advokátka Klára Samková nebo obhájce jihomoravských disidentů Jiří Machourek.
Podle soudkyně Nejvyššího správního soudu Kateřiny Šimáčkové by měla média a soudy chránit zejména údaje o obzvlášť zranitelných osobách. Mezi ně řadí děti a duševně nemocné. „Za zásah do osobních práv považuji předsudečné informování o menšinách,“ řekla Šimáčková a zmínila loňskou břeclavskou kauzu, kdy lživá informace o údajném útoku Romů na bílého chlapce způsobila napětí v jinak bezproblémovém městě.
„Uvažuji o tom, že požádám o smazání stínového profilu na Facebooku. Nevěděla jsem, že něco takového existuje. Nechci, aby se o mně kdokoliv mohl něco dozvědět,“ prozradila po skončení konference studentka mediálních studií a sociologie Aneta Vojtová.
blog comments powered by Disqus