Na stáže nebereme jen tak někoho, říká viceprezidentka AIESEC | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 27. ročník

Na stáže nebereme jen tak někoho, říká viceprezidentka A­IESEC

Do rubriky Univerzita napsala Kateřina Špičáková (Sobota, 21. září 2013)

Organizace AIESEC vysílá studenty na zahraniční stáže a stará se i o ty, kteří na stáž přijedou. Brněnská pobočka nabízí do konce září pětadvacet volných pozic pro nováčky. „Vše je dobrovolné, studentům se vynaložené úsilí a čas zúročí při žádání o první pracovní místo,“ láká Anna Dvořáková, viceprezidentka brněnské pobočky AIESEC.

Dvořáková do AIESEC vstoupila před dvěma lety. Ačkoliv AIESEC nabízí pracovní stáže v zahraničí, sama ještě nevycestovala. „Nechávám si to ‚na potom‘, teď chci kariérně růst,“ tvrdí studentka managementu cestovního ruchu na Mendelově univerzitě.

O kariéru, zkušenosti a světaznalost jde v AIESEC především: organizace pomáhá už pětašedesát let studentům se sháněním víz a stáží v zahraničí. Vycestovat mohou do sto deseti zemí světa, kde AIESEC působí. Kromě zavedených států mohou studenti vyjet i tam, kde organizace pobočku nemá.

Organizace nabízí dva druhy stáží, pracovní a kulturní. Ta první trvá zpravidla rok, stážista pracuje ve firmě, kterou sám osloví. Kulturní stáže jsou kratší a nejčastěji na nich studenti vyučují na středních a základních školách nebo vedou kurzy anglické konverzace. Kromě toho mohou také pomáhat v dětských domovech či pracovat na bookletu pro cestovatele.

Hlavně anglicky

Kromě stáží se dobrovolníci mohou zapojit do dění organizace i ve své domovské pobočce. „Je toho spousta. Studenti u nás pracují na grafice, marketingu a propagaci AIESEC, pomáhají kolegům, kteří míří na stáž, komunikují s médii, školami a firmami hledajícími stážisty. Kromě toho se také starají o stážisty, kteří přijedou do Brna,“ vyjmenovala aktivity brněnské pobočky Anna Dvořáková.

K tomu potřebují členové AIESEC cizí jazyky, zejména angličtinu. „To je základní předpoklad, angličtina je pracovní jazyk celé organizace,“ říká Dvořáková. „Jestli se ale někdo bojí, že by u nás kvůli špatné angličtině neuspěl, tak nemusí. Rychle si zvykne a zlepší se zkrátka tím, že ji bude používat,“ dodává viceprezidentka. Ačkoliv na sebe brněnští „aiesecáři“ mluví česky, angličtinu používají při pravidelných schůzích se zahraničními stážisty nebo na konferencích.

Hledá se samostatný student

Na stáž neposílá AIESEC „jen tak někoho“. Organizace mu sice ukáže databázi firem, které stojí o stážisty, pomůže s vyřizováním víz, ubytováním nebo sháněním lékaře, to hlavní je ale na každém zájemci samotném. „Uchazeč musí projít testy z angličtiny, sám si najít zemi a firmu, kde by chtěl pracovat, a uspět u pracovního pohovoru. Musí být samostatný, přece jen bude v cizině sám žít a musí se o sebe umět postarat,“ tvrdí Anna Dvořáková.

V současnosti běží jeden ze dvou letošních náborů, deadline je v sobotu 21. září.

blog comments powered by Disqus