Na stipendijní pobyt do USA i Ghany | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 30. ročník

Na stipendijní pobyt do USA i Ghany

Do rubriky Fakultní ruchy napsala Dominika Hromková (Středa, 20. listopad 2013)

Studenti dosud nezaplnili všechna volná místa na zahraničních pobytech, která jim univerzita nabízí. Pro zájemce jsou stále otevřené letní jazykové kurzy i studijní pobyty pro příští akademický rok. Vycestovat lze do Chorvatska, Ruska, Argentiny či dalších zemí.

Na rozdíl od pobytů v rámci programu Erasmus lze během podzimu podávat přihlášky téměř kamkoliv. „Studenti si většinou univerzitu v dané zemi vybírají sami, jen v některých případech jim ji vybraný stát přidělí,“ vysvětlila princip kvótních řízení Dagmar Hábová z oddělení zahraničních vztahů naší fakulty.

Univerzita nabízí po jednom místě na letních jazykových kurzech v Chorvatsku, Řecku, Slovensku a Švédsku. Dva studenti se mohou zúčastnit letních jazykových škol v Makedonii a na Slovinsku a Rusko nabízí tři volná místa. Všechny kurzy trvají v rozmezí dvou týdnů až jednoho měsíce kromě kurzu řeckého, kde studenti stráví pět měsíců.

Volné místo hlásí i bratislavská Univerzita Komenského, která láká na letní kurz slovenského jazyka a kultury Studia Academica Slovaca.

Třem studentům se nabízí i pětiměsíční studijní pobyt v Rusku. „Rusko je příklad země, kde je studentům většinou přidělena konkrétní univerzita. A také je o něj největší zájem,“ uvedla Dagmar Hábová. Pro jednoho doktoranda či studenta magisterského programu je otevřený i měsíční výzkumný pobyt v Řecku.

Do Ghany či Pensylvánie

V rámci mezinárodního programu ISEP mohou studenti druhého až čtvrtého ročníku vycestovat do USA, Kanady, Latinské Ameriky, Asie, Afriky a Austrálie. V Austrálii se jim otevírají například univerzity v Canbeře, Queenslandu nebo v Sydney. Ze zemí Latinské Ameriky se do programu zapojily země jako Argentina, Kolumbie, Brazílie, Chile a Mexiko.

Z afrických států se studentům nabízí univerzity v Ghaně, Maroku či jihoafrickém Johannesburgu. V Asii je možnost studovat ve Vietnamu, Spojených arabských emirátech nebo třeba v Malajsii. Podrobný seznam konkrétních univerzit lze najít na webových stránkách programu ISEP.

V USA mohou zájemci studovat například na University of Denver, University of Pennsylvania, University of South Florida nebo na jedné ze tří kalifornských státních škol. Studenti se mohou přihlásit do 16. prosince také na Centru zahraničních studií.

Pokud si student samostatně domluví pobyt na zahraniční univerzitě mimo rámec nabízených programů, může si zažádat o finanční podporu v Centru zahraničních studií. Pro freemovery platí deadline přihlášek do 9. prosince.

A stipendia poskytuje studentům i Akademická informační agentura. V tomto případě je nutné poslat přihlášku na e-mail kanceláře.

blog comments powered by Disqus