Novým rektorem naší univerzity se stává Haszek Mihály | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 30. ročník

Novým rektorem naší univerzity se stává Haszek Mihály

Do rubriky Fakultní ruchy napsal Petr Opršal (Úterý,  1. duben 2014)

Ke dni 31. března byl odvolán dosavadní rektor Mikuláš Beg. Jeho nástupcem se stal JUDr. Haszek Mihály, bývalý místopředseda sociální demokracie. Podle dosud zveřejněných informací je výměna rektora trestem pro zpupného Bega, který prezidentu Mlhoši Zemanovi loni v říjnu nenabídl popelníček.

Našemu oddělení speciální publicistiky se podařilo získat vyjádření přímo z prezidentské kanceláře. „Není možné, aby si nikým nevolení rektoři dělali z oficialit holubník. Případ Beg budiž výstražným příkladem pro budoucnost. Beg se ale nemusí bát, že by nesehnal místo. Prezident mu osobně sehnal pozici ředitele Středního odborného učiliště zednického v Opavě,“ sdělil nám kancléř prezidenta Vratislav Mlynář.

Proč pomsta přišla až po půl roce, odmítl sdělit, ale naznačil, že za to může prezidentova ztráta paměti po vážném úrazu kolena, který na konci října prodělal.

Vyjádření nového rektora Haszka se nám sehnat nepodařilo. „Bohužel jsem zaneprázdněný. V pondělí a ve středu mám povinnosti v parlamentu, v úterý obíhám správní rady, ve čtvrtek jsem na hejtmanství, v pátek mám na starosti vinařský fond, v sobotu se věnuji rodině a v neděli spím,“ odmítl rozhovor Haszek.

Mezi studenty i pedagogy se okamžitě strhla vlna protestů. Naše fakulta, která vždy patří k nejaktivnějším, je v současnosti ověšena transparenty. Nasazena byla i ostrá letáková kampaň. „Univerzita není trafika!“ vykřikuje organizátor protestů, občanský aktivista a člen strany CDL-AZL (Cesta Do Lesa A Z Lesa) Matěj Lollan. Není ale jasné, zda z jeho strany nejde jen o přípravu či pokračování předvolební kampaně. Lollan je navíc absolventem konkurenční Filozofické fakulty.

Namydlené schody

Většina profesorů na Begovu podporu složila funkce, například katedra politologie je teď z větší části složena z doktorandů. Bývalí zaměstnanci se ke kauze vyjadřovat nechtějí a doufají, že až se situace uklidní, vrátí se do svých kabinetů. Také nové vedení katedry s ohledem na svůj kariérní postup kategoricky odmítlo rozhovor s naším časopisem.

Podle kuloárních informací nezůstává protihaszkovská opozice u protestů, ale uchyluje se i k „ostřejším“ metodám. V budově rektorátu neznámý pachatel namydlil schody. Jestli něco podobného provedl i v sídle prezidenta republiky, není dosud známo. „I naprostý idiot chápe, že s novináři se bavit nebudu," vzkázal prezident Mlhoš Zeman.

Studenti naší fakulty přesto již od včerejška mohli zaznamenat několik změn. Nejvýznamnější je instalace popelníků na chodbách a rozšíření nabídky studentského Krmítka o alkoholické nápoje. V kuloárech se proslýchá, že takto si Haszek připravuje půdu pro návštěvu prezidenta. Vzhledem k dosavadní absenci vozíčkářských plošin tuto informaci nemůžeme potvrdit.

blog comments powered by Disqus