U vstupu si rozebíráme informační a propagační materiály pojednávající například o Indonésii a dalších asijských zemích nebo o samotné organizaci ASEAN, což je zkratka pro Association of South East Asian Nations. Kolem desáté hodiny již všichni sedí na svých místech a netrpělivě vyhlíží příchod vysoce postavených diplomatů. Publikum sestává v drtivé většině ze studentů mezinárodních vztahů a z vyučujících tohoto oboru. Deset minut po desáté zaujímají svá místa za katedrou dvě dámy a tři pánové, všichni oblečeni podle formálního dress-codu. Uprostřed sedí Zinaida Shevchuk, vyučující z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií, která celý program moderuje. Velvyslanci konečně dorazili a setkání může začít.
Jako první promlouvá Narong Sasitorn, velvyslanec Thajska. Krátce ASEAN představí. Hovoří o poslání této organizace, o její pozici na mezinárodním poli a o jejím přínosu pro mezinárodní dění. Upozorňuje také, proč bychom my, mladí studenti mezinárodních vztahů, měli tomuto asijskému uskupení států při svých studiích věnovat pozornost. Každý přítomný v sále pozorně naslouchá jeho poutavému a myšlenkově bohatému proslovu.
Thajský velvyslanec Narong Sasitorn má projev (autor: Přemysl Šimák)
Další se ke slovu dostává filipínský ambasador Victoriano Lecaros. Vypráví nám o budoucnosti instituce a jejích výzvách, kterým bude muset čelit v následujících dekádách. Později ho střídá velvyslankyně Malajsie Nadzirah Binti Osman, noblesní dáma, která mluví převážně o ekonomických otázkách organizace a o její spolupráci s ostatními státy světa, včetně České republiky. Jejich promluvy shrnuje krátké video promítané na stěně.
Vystoupení jednotlivých řečníku doprovázely promítané prezentace (autor: Přemysl Šimák)
Poté, co vystoupí i ostatní řečníci s příspěvky o konkrétnějších tématech týkajících se organizace, moderátorka zahajuje panelovou diskuzi. Studenti kladou nejrůznější otázky. Jedna se týká vzrůstající ekonomické spolupráce mezi Asií a naší republikou, mluví se také o nevyzpytatelném aktérovi mezinárodní politiky – Severní Koreji. Jeden z přítomných se ptá, jestli připadá v úvahu rozšiřování o další státy. „Všímáme si, že některé státy projevují výraznou snahu dostat se do naší blízkosti a navázat s námi užší kontakt. Takže ano, mohlo by k tomu dojít,“ dostává se mu odpovědi z Lecaresovy strany. Každý, kdo položí dotaz, dostává za projevenou aktivitu tričko s logem organizace.
V sále šlo nalézt jen několik neobsazených míst (autor: Přemysl Šimák)
Diskuze zhruba po 45 minutách končí a organizátoři nás zvou na malé asijské pohoštění. Nacházíme zde například hovězí rolky, moučník ze třtinového cukru nebo sušené ovoce. „Zajímám se o východní Asii, dokonce se kvůli tomu učím čínsky, takže tahle událost je pro mě hodně přínosná,“ říká Michaela Hronová, studentka mezinárodních vztahů a evropských studií. Ptám se, zda-li jí v paměti utkvěl nějaký dotaz: „Dost mě zaujala otázka ohledně různého vnímání demokracie v Evropě a v Asii. Přišlo mi pozoruhodné, jakým odlišným způsobem o ní velvyslanci hovořili. Způsobem, který je pro nás v Evropě celkem nevšední,“ dodává.
Mezitím ambasadoři aulu opouštějí a s nimi i většina diváků. Diskuze se setkala s velkým úspěchem, což lze posoudit nejen podle zaplněného sálu, ale především díky vysoké četnosti otázek: „Překvapilo mě, kolik lidí chtělo položit nějaký dotaz. I já jsem mezi ně patřila, ale nedostala se na mě řada,“ hodnotí diskuzi s úsměvem Michaela.
blog comments powered by Disqus