Hlavním tématem konference byl správný time management, dovednost klíčová pro úspěšné zakončení vysokoškolského studia. Jak skloubit učení na zkoušky a noční život prozradili prostřednictvím vtipné scénky ze studentského života pracovníci z Kariérního centra Pavla Horáková a Libor Komárek. Podle jejich slov je dobré následovat metodu SMART. To znamená, že každý cíl musí být specifický, měřitelný, dosažitelný, realistický a časově sledovatelný. Při nesprávném následování se z ní však může stát metoda SMRT. Zjednodušeně řečeno, je potřeba si rozplánovat studium do několika bloků, nenechat se vyrušovat moderními technologiemi, ale nezapomínat ani na odpočinek.
O tom, že je důležité nemít v životopise prázdnou kolonku „dobrovolnictví“ povyprávěla projektová manažerka Veronika Čechová: „Je užitečné zapojit se i do mimoškolních aktivit, ať už se jedná o trénování netradičního sportu či členství v jednom ze studentských spolků, kterým Masarykova univerzita poskytuje zázemí. Zkrátka je důležité nezakrnět a dělat i něco navíc."
Absolventka Mezinárodních teritoriálních studií Lenka Kováčová publiku předala své zkušenosti ze studijní oblasti. Podle ní je nejdůležitější chopit se každé příležitosti, která se naskytne, a nemarnit čas doma u seriálů. Neméně podstatné je využít možnosti studia cizích jazyků na Masarykově univerzitě i mimo ni. „V dnešní době angličtinu ovládá drtivá většina populace, a proto uchazeč o práci potřebuje něco, čím by se odlišil – a tím něčím může být jak němčina, tak třeba kantonština," povzbuzovala Kováčová studenty k vyzkoušení i něčeho méně tradičního.
Konference Prvákoviny ve Scale (autor: Zdroj: www.kariera.muni.cz)
Manažer Kariérního centra Radoslav Pittner vystoupil s užitečnými informacemi o všech aspektech života na Masarykově univerzitě. Jednou z nejvíce přelomových životních zkušeností je výjezd za hranice v programu Erasmus, který studentovi rozšíří obzory a naučí ho samostatnosti i cizímu jazyku. Co se týče přivýdělku peněz, studenti se mohou nechat zaměstnat třeba v jedné z početných brněnských kaváren anebo doučovat cizí jazyky. Jednou z možností je také přihlásit se na stáž (třeba i neplacenou) u firmy či organizace, ve které chce student později pracovat. Na takové stáži může student získat mnoho cenných zkušeností.
„V první řadě musím vyzdvihnout výstup a přednášku pana Pittnera, protože mluvil srozumitelně, zábavně a snažil se vtáhnout publikum do celého programu. Pochvala patří také Pavle a Liborovi za skvělé vysvětlení metod time managementu a připravenou scénku," uvedl student Právnické fakulty Matěj Abendroth. A jeho výtka? „Asi bude asi směřovat k faktu, že se konference ani afterpárty nebudou opakovat," povzdychl si Matěj, který ocenil nápad s pásky v barvách fakult Masarykovy univerzity.
O svůj názor se podělila také studentka Fakulty sociálních studií Ekaterina Goncharova: „Trošku jsem se bála, že to bude typická konference, různí občas nudní přednášející, nezáživná náplň a podobně, ale atmosféra byla naopak velmi přátelská a nenucená, zejména scénka o SMRT systému." smála se Ekaterina. „Asi veškeré informace jsou užitečné nejen pro úspěšné studium, ale samozřejmě i pro další život. Mnoho jsem se dozvěděla o nejrůznějších mimostudijních možnostech, klubech a spolcích. Také jsem byla poprvé ve Scale. Předtím jsem si myslela, že je to malé kino, a proto jsem byla příjemně překvapena."
Studenti měli možnost na bezplatnou konferenci přijít bez ohledu na to, zda se zúčastnili tradiční seznamovací akce Prvákoviny. Museli splnit jedinou podmínku – včas se registrovat na stránkách Kariérního centra.
blog comments powered by Disqus