„Po letošním ročníku EKOFILMU je vidět, že téma sucho se již dostává lidem do povědomí. O besedy a akce byl velký zájem. Je důležité informovat, co může nejen stát, ale každý z nás udělat pro zmírnění dopadů sucha, kolik nás to stojí a co nás ještě čeká,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec, který se festivalu sám zúčastnil. Právě s ním měli návštěvníci možnost diskutovat na besedě s názvem „Když krajem kráčí sucho“.
EKOFILM v hlavním ekologickém dějišti
První ročník EKOFILMU se odehrál v roce 1974 v Ostravě, o rok později se přesunul do Českého Krumlova a teprve v loňském roce poprvé přišel do Brna, které představuje dějiště českých významných ekologických aktivit. Rok od roku zájem o festival roste, což potvrdil i prezident EKOFILMU Ladislav Miko: „Nejlépe to ilustruje fakt, že na některých akcích jsme museli dodatečně přinášet další židle, aby si všichni zájemci sedli.“
Návštěvníci besedy „Když krajem kráčí sucho“ zaplnili celou aulu (autor: EKOFILM)
Letošní ročník přinesl mnohé novinky i v organizaci. Na stránkách EKOFILMU si každý z účastníků mohl vytvořit vlastní kalendář pro větší přehled o jednotlivých událostech. Mnoho projekcí, besed, výstav či zážitkových programů jako například poznávací procházka jedlých plevelů v Brně se totiž překrývalo. Dále na každé akci měli účastníci možnost vzít si svůj „festivalový pas“, ve kterém byly uvedeny veškeré informace a za každou navšívenou událost návštěvník získal do pasu razítko v podobě maskota festivalu, gumové kachničky. Kachnička byla spojená s problematikou plýtvání vody. „Nebuď kachna,“ hlásal hlavní spot, v němž instalatér přijde ženě zastavit vodu při dlouhém sprchování.
Festival pořádá Ministerstvo životního prostředí a mezi jeho organizátory patří KEY Promotion, Nadace Partnerství, ale i Katedra environmentálních studií Masarykovy univerzity. Od jednotlivých organizátorů byly odvozeny i čtyři místa dění, náměstí Svobody, Sál Břetislava Bakaly, FSS a Otevřená zahrada. Na přímé organizaci festivalu se podíleli i mnozí studenti. „Studenti měli dostatek podnětů k dobrovolné účasti na organizaci a aktivitách spojených s chodem festivalu,“ uvedl student Environmentálních studií Ondřej Bartoň.
Porota ocenila snímek o indickém ekologovi
Navzdory bohatému programu bylo hlavním cílem festivalu ocenění nejlepších filmů spojených s ekologickou tematikou. Celkovým vítězem v hlavní kategorii ENVIRO se stal indický dokument The Man Who Dwarfed the Mountains od režisérů Ruchiho Shrivastavy a Sumita Khanny. Film vypovídal o současně nejvýznamnějším indickém ekologovi Chadimovi Prasadu Bhattovi. Předsedkyně poroty ENVIRO Chihiro Guezenbroek zdůvodnila výběr vítězného filmu: „Bhatt má několik okouzlujících aktivit, kterými environmentální aktivisté většinou neoplývají. Neočekává, že ostatní budou řešit nespravedlnost za něj, ale hledá spolupráci k řešení lokálních problémů. Ve všem, co dělá, se prezentuje skromně, ale zároveň s hrdostí na to, že protestuje. Sjednocuje boj za záchranu stromů a záchranu lidí.“
Kromě celovečerních filmů však festival doprovázely i filmy krátkometrážní, seskupené do jednotlivých bloků. „Tento formát je divácky atraktivní i přesto, že se ne vždy zabývá přímo řešením environmentálních problémů. Věřím, že i v ostatních, kteří tyto snímky viděli, zanechal určitou stopu, jež může být impulzem k zamyšlení se nad vlastním počínáním,“ doplnil účastník festivalu Ondřej Bartoň. „Koncept EKOFILMU je vhodnou a atraktivní formou, jak se o environmentálních problémech dozvědět více,“ zhodnotil Bartoň.
Upoutávka na festival s hlavním maskotem – gumovou kachničkou (autor: EKOFILM)
blog comments powered by Disqus