Mezi nejvýznamnější novinky se řadí zjednodušení titulní stránky, kde nadále zůstávají pouze nejvyužívanější funkce. V levém sloupci si uživatelé sami mohou zvolit, které z funkcí se jim v něm budou zobrazovat. Nový design systému je uzpůsoben také pro práci na mobilních telefonech. „Poptávka po podpoře mobilních zařízení je tu dlouho. V hlavě se věci rodí již nějakou dobu, ale letos se to ukázalo jako priorita,“ vysvětlila Jitka Brandejsová z Vývojového týmu informačního systému Masarykovy univerzity.
Zájemci si mohou novou verzi vyzkoušet jednoduchým přepnutím. Zatím zůstává také možnost kdykoliv se vrátit do staré verze systému, nebude to ale nadlouho. „Možnost přepnout na starý IS bude zachována do konce roku,“ upozornila Brandejsová.
Jednou z dalších novinek je možnost nastavit si vzhled ISu podle svého gusta – stačí si zvolit jeden z devíti motivů. Pro nalezení méně používaných aplikací lze využít vyhledávání s našeptávačem. Změnou prošel také správce souborů. Uživatelé si v něm nyní mohou zobrazit nedávno prohlížené soubory anebo si nastavit hlášení o změnách ve sledovaných složkách.
A co na nový design IS MU říkají studenti? „Podle mě je to krok vpřed. Nejdříve jsem k tomu přistupoval dost skepticky. Po tom, co jsem se celý minulý rok učil vyznat ve staré verzi, jsem to úsilí nechtěl zahodit,“ hodnotí student Jan Hořčičko. „Ale objektivně, nová verze působí moderněji a přehledněji, lépe si na první pohled všimnu nových zpráv nebo změn a oznámení. Hlavní výhoda je nespíš taková, že už nebude děsit prváky a usnadní jim to si rychleji a pohodlněji na vše zvyknout a lépe najít to, co potřebují, což bylo velkým nedostatkem minulé verze IS.“
Podobný názor zastává i Nikola Bárová: „Původně jsem z toho nadšená nebyla, zdálo se mi to nepřehledné, ale teď po pár dnech už jsem si zvykla a nový systém se mi zdá lepší než starý. Hlavně díky té funkci nastavení si vlastních aplikací do lišty nalevo. Tam jsem si navolila, co využívám, a tím je pro mě IS přehlednější.“
Se začátkem semestru byla také spuštěna mobilní aplikace Muni Buildings, která nahradila původní aplikaci Budovy MU. Jejím cílem je fungovat jako navigace a dovést studenty k budovám, které vlastní nebo využívá Masarykova univerzita. Aktuálně je dostupná pro mobilní zařízení s verzí Android, do konce září se objeví i verze pro iOS.
blog comments powered by Disqus