Setkávají se zaneprázdněnější studenti s pochopením spolužáků? | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 33. ročník

Setkávají se zaneprázdněnější studenti s pochopením spolužáků?

Do rubriky Téma čísla napsala Martina Pelcová (Neděle, 12. duben 2009)

Vzácný exemplář s kruhy pod očima ze stálého učení a einsteinovsky rozcuchanou hlavou překypující vědomostmi. Podobnému stereotypu zapáleného studenta, kterému z každé kapsy čouhá rozstudovaná vysoká, už dnes stěží někdo uvěří. Studenti více oborů a škol jsou běžně k potkání nejen v knihovně mezi regály, ale i po večerech v hospodách. Je jich čím dál více. Co si naši studenti myslí o tom, že spousta spolužáků z fakulty studuje souběžně více oborů?

Ondrej Lunter, 22 let, politologie a ekonomie

V případě, že vše zvládají, to nemůže být problém. Vysokoškolský systém to umožňuje tím, že poskytuje možnost procházet studium i na éčka. Ale takový student nemůže mít ambice být v daném oboru expert, to by musel vynaložit daleko více energie.

Aneta Klepárníková, 20 let, žurnalistika a filmová věda

Asi je teď takový trend. Už při zápise, když jsem se rozhodovala, kterou kombinaci oborů si vyberu, jsem si všimla, že to mnozí řešili jednoduše tím, že nastoupili všude, kam se dostali. Ale nevím, jak to teď zvládají. A taky by mě zajímalo, jak to řeší třeba lidé, co mají povinnou praxi. Já nad dalšími obory také občas přemýšlím, ale nechtělo by se mi znovu dělat scio testy.

Jan Hlava, 23 let, politologie, sociologie a žurnalistika

Je to přirozený důsledek toho, že jsou na fakultě relativně těžké přijímačky, přitom studium zas tak náročné není, takže aktivní studenti mají dostatek času přibrat si další obor.

Vladimír Polidar, 24 let, religionistika a enviro

Proti gustu žádný dišputát. Ale já osobně bych nejradši studoval půl oboru. Jít studovat něco, co člověka baví, je nejlepší způsob, jak si to znechutit. Pro mě je tedy studium jen formalitka, pokud mě něco opravdu zajímá, věnuji se tomu individuálně a nepotřebuji to zaštiťovat formálními strukturami.

Apolónia Sejková, 19 let, sociologie

V případě, že zvládají povinnou četbu, tak v tom nevidím háček – studium na naší fakultě tomu poskytuje docela vhodné podmínky tím, že máme málo seminářů s povinnou účastí, takže ve škole nemusíme trávit příliš mnoho času a literaturu můžeme dočítat doma. Já také uvažuji o tom, že si příští rok další obor přiberu.

Iveta Hlouchová, 21 let, bezpečnostní a strategická studia, politologie

Je to absolutně jejich věc, když to dávají, nevidím v tom žádný problém, já bych to asi nezvládala, ale pokud se na to někteří cítí, proč ne.

Marek Šmíd, 23 let, sociologie

Když daný člověk neví, čemu konkrétně se věnovat do budoucna a chce mít větší základní znalosti, tak to může být dobré rozhodnutí. Já osobně jsem měl také dvě studia, magisterskou sociologii a bakalářskou psychologii, ale vzhledem k náročnosti magisterského studia jsem musel psychologii ukončit, protože mám ještě spoustu aktivit mimo školu. Obory nejsou tak náročné, aby se to nedalo zvládat, ale záleží také na životním stylu studenta a množství jeho zájmů. Pokud je student ochoten se naplno věnovat škole, je to možné.

Petr Barták, 22 let, psychologie a žurnalistika

Je to určitě fajn díky větší možnosti uplatnění.

Jana Červená, 24 let, sociální politika a práce

Nad tímto jsem zatím příliš nepřemýšlela. Ale napadá mě, že jedním z důvodů, proč si toho někteří na sebe berou tolik, může být i jejich věk. Právě kolem dvacátého roku života jsou mladí schopni zvládat větší intelektuální zátěž. A když už jsou na škole, proč nevyužít možnosti se co nejvíc dozvědět o dané problematice a pokusit se na to nahlédnout z různých úhlů pohledu?

Gabriela Čermáková, 22 let, historie, religionistika a teologie

Pokud studenti umějí soustavně pracovat a efektivně využít své možnosti a zároveň touží být vzdělaní a mít větší rozhled, určitě s tím souhlasím, sama studuji víc oborů, byť ne na zdejší fakultě.

Filip Johánek, 24 let, hudební věda, sociologie a žurnalistika

Já jsem jeden z nich – začal jsem u fildy a pokračuji teď kombinovaně tady. Pokud chtějí mladí studovat, proč jim to neumožnit? Problém ale vidím v tom, že to stát nepodporuje a znevýhodňuje, což mi pochopitelně vadí. Myslím, že spíš než o náročnosti studia to vypovídá něco o časové náročnosti života studentů – pokud nepracují a nechodí příliš do hospody, určitě si najdou čas na studium. U mě je to docela boj o přežití.

Libor Pospíšil, 21 let, bezpečnostní a strategická studia, politologie

Rozhodně si myslím, že jsou snaživější než já. Já si chci studentský život taky trochu užít a ne jen studovat a studovat. Dřív jsem o tom uvažoval, ale mé dosavadní studium mi zatím úplně stačí.

blog comments powered by Disqus