Se zvyšujícím se počtem studentů, vyučujících i předmětů se zvyšuje také fakultní rozpočet. V době vzniku fakulty v roce 1998 byla celková výše výnosů necelých 19 milionů korun. V loňském roce už fakulta dokázala vydělat 202 milionů, což je nejvíce v její historii a desetkrát více než v době rozjezdu. Mezitím už ale pomalu vyčerpala své prostorové i jiné kapacity a v příštích letech pravděpodobně tempo ekonomického růstu nebude tak prudké.
Téměř polovina výnosů pochází ze vzdělávací činnosti – ministerstvo v podstatě fakultě platí za každého studenta, studium některých programů je na naší fakultě zpoplatněno. Významným zdrojem jsou také výnosy z vědecké činnosti (o tom více v rozhovoru s proděkanem Mackem v minulém čísle – poznámka Halasu). Opět se ukazuje, že můžeme být považováni za fakultu výzkumnou, loni tvořily peníze z vědy asi třetinu rozpočtu. Katedry a pracoviště, které můžou využívat peníze z badatelských grantů, jsou finančně velmi zvýhodněny oproti fakultám, které takovou možnost nemají. Zajímavou desetinou rozpočtu jsou „vlastní příjmy“ fakulty – oproti jiným položkám jejich hodnota stále roste. Nejvíce naopak klesl výnos vzdělávacích a rozvojových projektů, skončily totiž staré projekty a zpozdilo se podávání a schvalování nových.
Co si fakulta vydělá, zvládne i utratit
Celkové náklady fakulty se vyrovnají ziskům – v loňském roce to bylo skoro 200 milionů. Nejvíce peněz je určeno na platy zaměstnanců, ale fakulta nezapomíná ani na stipendia – jejich celková výše byla čtrnáct a půl milionu korun. Například doktorandi obdrželi přes jedenáct milionů. Atraktivní jsou pravděpodobně i mimořádná stipendia, kterých bylo vyplaceno přes dva miliony. Studenti ale byli v loňském roce možná málo tvůrčí, hodnota vyplacených tvůrčích stipendií je ze všech typů stipendií nejnižší – 55 tisíc korun.
Ani údržba budovy není nejlevnější, vloni stála téměř tři miliony korun. Naši vyučující se také často účastní nejrůznějších konferencí a jezdí za pracovními projekty do zahraničí, celkové cestovné se vyšplhalo na téměř půl milionu. Většinou je ale jejich cestovné placeno z nějakého grantového projektu či programu Evropské unie.
Vyšší počet studentů vyžaduje samozřejmě také vyšší náklady například na provoz knihovny. Nákup knih, časopisů a přístupy do elektronických databází v loňském roce fakultu stály téměř tři miliony.
Zaměstnanci fakulty s penězi umí dobře hospodařit, hospodářský výsledek (náklady odečtené od zisků) je od založení fakulty téměř vždy kladný. To, že by byl schodek rozpočtu záporný, se zatím stalo pouze v roce 1999, kdy byla fakulta i její hospodaření teprve na počátku své existence. Studium grafů ukáže ještě jednu zajímavost – v roce 2002 se změnily podmínky poskytovatele financí a výnos prudce stoupl z předchozího necelého milionu na miliony čtyři. Od té doby již rozpočet tak výrazně kladného výsledku nedosáhl a hospodářský výsledek mívá hodnoty přes dva miliony. Dle tajemníka Vojtěcha Mošťka je to kvůli změnám legislativních podmínek a změnám ve vztahu fakulta – univerzita.
blog comments powered by Disqus