Kdo má naději na odpuštění | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 33. ročník

Kdo má naději na odpuštění

Do rubriky Téma čísla napsala Dominika Dufková (Pondělí, 11. květen 2009)

Průměrně jedna třetina z celkového počtu studentů, kteří jsou z nějakého důvodu nuceni prodloužit si studium, zažádá o odpuštění poplatků. Konečné rozhodnutí, zda vyhovět či zamítnout, padne na rektorátu.

Důvody, které podle žádajících studentů stačí ke snížení nebo úplnému zrušení poplatků, jsou různé. „Jedna z kurióznějších žádostí, co jsme na studijním obdrželi, uváděla jako důvod špagetovo-kečupový rozpočet, který na pokrytí poplatků prostě nestačí,“ sdělila Halasu studijní referentka Daniela Dunajová, která má žádosti na starosti. Sázet na originalitu se vždy nevyplácí – žádost byla zamítnuta.

Pokud si pod vyhověním žádosti představujete úplné odpuštění poplatků, zklamu vás. Až na opravdu výjimečné případy tomu tak není. Například když student již nestuduje, pouze pracuje na diplomce, mohou mu být poplatky o třetinu sníženy, tedy ze 13 200 korun na 8 800. Při důvodech sociálních či zdravotních – sem patří i mateřství – se posuzuje případ od případu podle závažnosti. Může být odpuštěna jedna i dvě třetiny poplatku. Úplné odpuštění poplatků navrhuje proděkan pro studenta s prospěchem 1,0, ale i prospěch kolem 1,5 ještě může částečné odpuštění zajistit. Zcela odpuštěny jsou poplatky také držitelům průkazu ZTP nebo ZPS.

Nárok na snížení mají dále studenti pobývající v zahraničí, opakující obhajobu diplomové práce, student, jenž těsně po vyměření poplatku ukončí studium či který pracuje pro fakultu. Jak jsem ale již předeslala, že proděkan vyhověl vaší žádosti, ještě neznamená její hladký průchod pod rukama rektora. Na Rektorátě jsou totiž všechny žádosti znovu a důkladně přezkoumávány.

blog comments powered by Disqus