Kurz, v němž teroristy nelapíte | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 33. ročník

Kurz, v němž teroristy nelapíte

Do rubriky Co se děje napsala Jitka Sklenářová (Pátek, 15. květen 2009)

V minulém čísle jsme přinesli pohled do zákulisí kurzu Úvod do sociologie, a to kvůli nízké úspěšnosti studentů při jeho absolvování. Halas však objevil úvodní kurz, z něhož v podzimním semestru 2008 s hodnocením F odešlo celých 35 procent studentů! Pojďme se teď na Úvod do bezpečnostních a strategických studií podívat podrobněji.

Neslevíme

„Snažíme se, aby byl kurz náročný, klademe důraz nejen na četbu, ale také na osvojení si vědecké práce. Z našich nároků v žádném případě slevovat nebudeme,“ začíná rozhovor garant kurzu, docent Miroslav Mareš. Za absolvování Úvodu do bezpečnostních a strategických studií lze získat sedm kreditů. I to je podle Mareše známkou vyšší náročnosti kurzu: „Musíme dodržovat jeho náplň tak, jak byl akreditován. Jednu část předmětu tvoří základní seznámení s oborem, druhou vědecká práce a třetí terminologie.“ Kurz je rovněž prerekvizitou některých áčkových i béčkových kurzů.

Podmínkami absolvování Úvodu jsou vypracování seminární práce na téma Profil zahraniční vědecké instituce zabývající se bezpečností a zvládnutí závěrečné zkoušky. „Studenti si musí uvědomit, že nejsou hodnoceni jen podle závěrečné zkoušky,“ zdůraznil Mareš. Seminární práce je bodově hodnocena, lze získat maximálně 18 bodů. „Možnost opravy seminární práce není,“ oznámil druhý přednášející kurzu, doktor Smolík. „Studenti, kteří chodí na přednášky, vědí, jaké aspekty práce budu hodnotit,“ dodal. „V seminárce byla hodnocena především formální stránka věci, od citací přes členění kapitol a nadpisy až po poznámky pod čarou. Za chyby následovaly citelné bodové srážky,“ uvedl Václav Borovička, který předmět v podzimním semestru úspěšně absolvoval, „myslím, že právě seminárky byly tím prvkem, který zapříčinil výslednou podobu grafu úspěšnosti.“

Mizející studentíci

Marešova hypotéza vysoké neúspěšnosti kurzu souvisí s nejasnými představami studentů o oboru, na který se hlásí, a jejich odchodem v průběhu semestru: „Obor zřejmě nenaplňuje představy studentů. Někdo si myslí, že sem přijde a hned bude honit teroristy a nacházet atomové bomby,“ kroutí hlavou. Z grafu (ne)úspěšnosti předmětu dostupným v ISu nelze vyčíst, kolik studentů s hodnocením F se ke zkoušce dostavilo, či nikoli. Hodnocení F totiž čeká nejen ty, kteří nezvládnou kurz na určený počet bodů, což je 36, ale i ty, kteří předmět nenavštěvovali a ke zkoušce nepřišli. „Procento neúspěšnosti mě nijak neděsí,“ přiznal Smolík, „mě zajímají studenti, kteří mají o obor zájem, a ti kurz absolvovali úspěšně.“

Faktem zůstává, že „fakultní srovnání ukázalo, že bezpečnostní a strategická studia řada lidí po prvním ročníku opouští,“ jak sdělil Mareš. Poklesu zájmu o obor se však on ani Smolík neobávají.

blog comments powered by Disqus