Vznik celouniverzitního informačního systému inicializoval v roce 1998 tehdejší rektor Jiří Zlatuška. „Chtěl zajistit prostupné a kreditové studium na univerzitě. Věděl, že se to nedá realizovat bez celouniverzitního systému a měl dobré zkušenosti s administrativou Fakulty informatiky, jehož systém byl vyvíjen a provozován pod vedením docenta Brandejse,“ řekla pracovnice Centra výpočetní techniky Jitka Brandejsová. A právě Michal Brandejs, stojí za celým Informačním systémem Masarykovy univerzity. Na univerzitě působí již třiadvacet let, postupně se vypracoval na vedoucího Centra výpočetní techniky a vedoucího vývojového týmu Informačního systému.
Proti technice petice
Na začátku pracovali na vývoji pouze čtyři odborníci, dnes se o plynulý chod ISu stará několik desítek specialistů. Počátky nebyly jednoduché, hodně studentů a dokonce i pedagogů bylo proti zavádění ISu. „Na jedné z fakult studenti sepsali petice. Důvodem byla nemožnost představit si jednotné hodnocení předmětů zadávané v konkrétních lhůtách a další dnes běžné věci,“ sdělil Brandejs. V březnu 1999 byla na fakultách naplněna základní data do katalogu předmětů a zápis do dalšího semestru byl již elektronický. Časem IS nahradil indexy a také papírové přihlášky. Informační systém využívají nejen studenti a pedagogové, ale od loňského roku i absolventi univerzity. Ti jsou v systému evidováni, pokud mají vyřízené pohledávky vůči univerzitě. Jejich přístup je bez omezení a neruší se. „Do Absolventské sítě se zaregistrovalo dalších dva tisíce absolventů, kteří studovali ještě před existencí ISu,“ dodala Brandejsová. Před deseti lety v roce 1999 se počet přístupů do systému blížil k 70 tisíc za měsíc, již další rok to byl trojnásobek. V loňském roce se návštěvnost ISu pohybovala kolem 50 milionů přístupů za rok. Letos bylo evidováno přes třicet tisíc přístupů za den a téměř dva a půl milionu za měsíc.
Kdo dřív přijde, ten dřív mele
Nejvíce je systém zatížen v době registrací předmětů. „V první minutě klikne kolem tisíce studentů, z toho asi dvě stě v první vteřině. Systém potřebuje ke zpracování přicházejících požadavků dobu zhruba deseti minut, ale následně pracuje zase s běžnými odezvami. Studenti ovšem nemusí mít strach, jejich požadavky se vyřizují v tom pořadí, v jakém přicházejí,“ řekla Brandejsová. IS obdržel několik ocenění, hlavně Eunis Elite Award 2005 jako uznání vedoucího postavení v používání informačních technologií v rámci vysokého školství nebo Inforum 2007 za elektronický archiv závěrečných prací. Setkat se s ISem můžeme nejenom na Masarykově univerzitě, ale i na dalších pěti vysokých školách, které systém využívají ve svých vlastních modifikacích.
Budou hodinky s vodotryskem?
Jako všechno ostatní i IS se dále vyvíjí a přizpůsobuje se novým podmínkám a požadavkům. Co nového tedy studenty čeká? „V letošním roce se soustřeďujeme na zmodernizování některých starších částí: Vývěsky, Záznamníku učitele, Publikací a dalších agend. K náročným aplikacím patří také další vývoj v oblasti služby na odhalování plagiátů a lze pravděpodobně očekávat překvapení na úrovni republikové. V neposlední řadě připravujeme nový způsob fulltextového vyhledávání,“ prozradila další vývoj Brandejsová.
blog comments powered by Disqus