Pro tutory zdarma. Akce i zkušenosti | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 29. ročník

Pro tutory zdarma. Akce i zkušenosti

Do rubriky Téma čísla napsala Dominika Dufková (Neděle, 15. listopad 2009)

Stát se tutorem není žádná věda. Kdo podnikne pár kroků nutných k registraci, má mnoho důvodů, proč rozhodnutí nelitovat. Sem tam jeho funkce nějaké povinnosti zahrnuje, ale všechny jsou spojené s příjemným i užitečným. Vždy může získávat přátele ze zahraničí a komunikací s nimi se zdokonalovat v jazycích.

Možnost kontaktu s mezinárodními studenty připadala zajímavá i Štěpánce Hulákové z dvouoboru mediální studia a gender. „Připadám si, jako bych cestovala po celém světě,“ zhodnotila své důvody. O Mezinárodním studentském klubu (zkratka ISC) se dozvěděla náhodou na Dni absolventů fakulty. Na své dva svěřence ze Španělska si jako tutorka ale musela počkat až do nynějšího semestru.

Práce tutora z ISC Masarykovy univerzity spočívá uvedení zahraničních studentů do života v Brně a studia na fakultách. Přihlašovat na tutoring se musí před podzimním semestrem už na začátku prázdnin, před jarním semestrem zhruba v listopadu. V srpnu a v lednu se pak rozdělí zahraniční studenti mezi brněnské tutory, kteří je sami kontaktují. Nabídnou jim pomoc v čemkoli, co by mohli po příjezdu potřebovat. Stane se, že je musejí i vyzvednout na letišti. Někteří jsou naopak samostatní a pomoc tutora rovnou odmítnou. Ukázání Brna, jeho nejvýznamnějších památek a hospod, si však většina studentů ráda nechá líbit.

Oblíbené aktivity

Zvláštností Brna je společné místo pobytu mezinárodních studentů, koleje na Vinařské. Možná právě to spolu se zábavným programem přispívá k oblibě brněnských pobytů. Cizince tu čeká nepřeberné množství kulturních akcí – opery, divadla, ale podívají se i do ZOO.

V kalendáři aktivit skoro nelze najít prázdný den. Tak třeba každou středu se na ekonomické fakultě konají prezentace o zemích, jejichž obyvatele univerzita hostí. Pravidelně se pořádají večírky jako třeba Men vs. Women Exchange Party – příležitost pro kluky a holky vyměnit si na chvíli role. Jindy mohou zajít do Clubwash – klubu a veřejné prádelny v jednom. Založil jej student, který původně přijel přes program Erasmus a už zde zůstal.

Že Brno byla správná volba si myslí i polská studentka Katarzyna Maria Wrona, kterou zlákala fakulta sociálních studií především díky široké nabídce zajímavých předmětů. „Vybírala jsem mezi pobyty ve Španělsku, Velké Británii a České republice. Jsem velmi ráda, že jsem nakonec zvolila Brno. Svou velikostí a množstvím studentů mi připomíná město, odkud pocházím. A musím uznat, že je Masarykova univerzita velmi dobře připravená na výměnné programy,“ řekla Katarzyna, která považuje tutoring za velmi užitečný. Na Mezinárodním studentském klubu si cení toho, že pro studenty jako ona organizuje tolik věcí – třeba Beer Maraton neboli závody v pití piva.

Většina aktivit, kde není třeba platit pronájem a podobné výdaje, je pro registrované členy ISC zdarma. „Kartička nám zajišťuje i nejrůznější slevy do klubů a restaurací, takže se stovka, kterou za registraci zaplatíme, rozhodně vyplatí,“ pochvalovala si tutorka Štěpánka.

V rámci vstupu do ISC musí zájemce vyplnit formulář, kde uvede, na čem se chce podílet. Nejen tutoringu se totiž studentský klub věnuje. Kdokoli si tak může zahrát na učitele češtiny a pokusit se své znalosti cizincům předat. Oni zase na oplátku nabízejí ty svoje.

blog comments powered by Disqus