Kniha s podtitulem Příběh vzdělání a vědy ve střední Evropě byla vydána k 90. výročí založení Masarykovy univerzity a připomíná nejen její historii, ale otevírá také diskusi o tradicích, podmínkách a perspektivách univerzitního vzdělávání. Jejími autory jsou historikové z Filozofické fakulty Lukáš Fasora a Jiří Hanuš.
„Veřejnost si zaslouží mít k dispozici současný pohled na minulost Masarykovy univerzity, který je zároveň pohledem na úsilí české společnosti vytvořit si institucionální podmínky pro svůj intelektuální rozvoj,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala a dodal, že myšlenka nově zpracovat dějiny instituce ho napadla v roce 2007. „Že je kniha hotová ještě v roce 90. výročí založení univerzity, je tak trochu malý zázrak,“ dodal současný rektor.
Kniha je také příspěvkem do vědecké diskuse o otázce postavení univerzit ve společnosti, o proměnách vědy, vysokoškolském studiu a celouniverzitní kultuře v dramatických, totalitními ideologiemi poznamenaných dějinách 20. století. Snahou autorů bylo nelpět v minulosti a zároveň ji nepřikrašlovat, neobcházet nebo zapírat.
Nově vydaná publikace má 272 stran, text knihy doprovází přes 230 historických i soudobých fotografií. Součástí jsou i přílohy, které obsahují chronologický přehled událostí, seznam rektorů a nositelů čestných doktorátů Masarykovy univerzity. Cena knihy je 450 korun.
blog comments powered by Disqus