K získání certifikátu o absolvování projektu musí studenti projít třísemestrálním studijním blokem. Postupně získají základní znalosti potřebné pro vytvoření vlastní představy o environmentálním podnikání. „Dostanou také možnost seznámit se s podnikatelskými záměry, které se uskutečnit už podařilo. Studenti se inspirují u českých a ve druhé etapě EkoInkubátoru i u zahraničních podnikatelů,“ popsal projekt jeden z jeho organizátorů Bohuslav Binka. Ve třetí etapě se účastníci musí zhostit nejdůležitějšího úkolu – připravit svůj vlastní „zelený“ podnikatelský záměr. „Pomáhají jim v tom takzvaní koučové, z nichž se každý specializuje na jinou oblast a může tak studentovi poradit například ve finančních záležitostech,“ doplnil Binka.
Informace o EkoInkubátoru vyvěšuje Bohuslav Binka na nástěnku na Katedře environmentálních studií (autor: Dominika Dufková)
S podnikáním, které by zároveň chránilo životní prostředí, se Binka setkal už dříve při své praxi v ekologické organizaci. „V minulosti jsem působil v hnutí Duha, kde jsem poznal, co obnáší aktivismus. Chvíli mě tento přístup dokonce odrazoval a ačkoli už jsem změnil názor, přimělo mě to přemýšlet, jestli lze pomáhat životnímu prostředí jinak než aktivistickým přístupem,“ prozradil Binka, který v současnosti na naší fakultě vyučuje filosofii a etiku.
Výsledky práce účastníků EkoInkubátoru, mezi něž patří například bioobčerstvení, dokazují, že ochrana životního prostředí není v podnikání překážkou. Sám Binka však přiznává, že střet s realitou je i pro velmi úspěšné absolventy studijního bloku mnohdy problematický. „Hlavní potíž představují místní samosprávy, kde se někteří úředníci nestydí říct si o úplatek. Problémy začínajícím podnikatelům však působí i banky, kterým člověk musí nejprve dokázat, že peníze ve skutečnosti nepotřebuje, aby mu poskytly půjčku,“ shrnul nejzávažnější překážky.
O špatných zkušenostech s uváděním podnikatelského záměru do praxe může vyprávět absolvent EkoInkubátoru Petr Novotný. „Dozvěděl jsem se o něm v předmětu Marketing, kde jsme měli za úkol udělat marketingovou kampaň na propagaci EkoInkubátoru mezi studenty," vysvětlil bývalý student Ekonomicko-správní fakulty. Závěrečný projekt, na kterém pracoval, se zabýval čištěním bioplynu pro použití v dopravě. Později se dostal k přípravě bioplynové stanice v Jičíně, do níž se rozhodl zapojit. „V současné době už máme všechny potřebné dokumenty a čekáme jen na územní řízení. V Jičíně jsme však narazili na zájmy vedení města. Proti našemu záměru začali veřejně vystupovat, aby nás zlikvidovali a náš plán tak mohli uskutečnit sami,“ svěřil se s potížemi Novotný.
Neúspěchy v realizaci studentských projektů jsou však pro organizátory EkoInkubátoru motivací. „Studentům zajišťujeme kontakt s Jihomoravským inovačním centrem, které jim může s uskutečňováním originálních nápadů pomoci,“ uvedl Binka. V tomto roce se navíc projekt rozšířil o možnost absolvování letní školy, kde se účastníci deset dnů seznamují s možnostmi environmentálního podnikaní.
blog comments powered by Disqus