Jak se dělá sociální věda | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 33. ročník

Jak se dělá sociální věda

Do rubriky Téma čísla napsala Adéla Procházková (Pondělí, 29. listopad 2010)

Vědecký výzkum je jednou z priorit naší fakulty. Úspěšní vědci mezi vyučujícími získávají pro své pracoviště peníze z grantů, lákají nové uchazeče o studium a dělají dobré jméno celé univerzitě.

Na Masarykově univerzitě se v letošním roce realizuje 995 projektů, z toho 71 řeší lidé na naší fakultě. Řadíme se tak až na páté místo v žebříčku všech devíti univerzitních fakult. Při srovnávání je ale potřeba brát v úvahu velikost jednotlivých vědeckých ústavů a počty řešitelů. „Musíme srovnávat s někým podobně velkým jako jsme my. Například Fakulta informatiky je na tom z hlediska kvantitativních ukazatelů podobně, možná trochu lépe než my. Myslím ale, že patříme mezi fakulty, kde má výzkum slušnou úroveň,“ zhodnotil stav proděkan pro vědu a výzkum Petr Macek.

Grantů je dost, času málo

Přesnějším ukazatelem je srovnání s fakultami stejného zaměření na jiných univerzitách. Zatímco například Fakulta sociálních věd University Karlovy vydala za letošní rok 172 knih, naše fakulta jich publikovala dvakrát více. O výzkumné úspěšnosti naší školy svědčí i počet udělených grantů. Oproti loňským pěti jich naše fakulta v příštím roce dostane od Grantové agentury České republiky dvanáct.

Podle oficiálních stránek naší fakulty připadá na jednoho vědeckého pracovníka v průměru čtyři až pět publikací za rok. I přesto v anketě vyučující uváděli, že by na badatelskou práci potřebovali více času. „Vědě se soustavně věnuji, ale stav je takový, že mám rozepsané tři práce a ani jednu nejsem schopen dokončit. Souvisí to s tím, že naše role na fakultě jsou příliš vnitřně členité a věda je činnost, která se dá odkládat,“ popsal problém vedoucí Katedry sociální práce a sociální politiky Libor Musil.

Britská škola má na výzkum trojnásobně více peněz

V porovnání s podobně zaměřenými školami v zahraničí má Fakulta sociálních studií stále co dohánět. Například britská School of Social Sciences, Humanities and Languages na Westminster University vzdělává sice méně studentů, ale počet vydaných publikací na naší fakultě předčí o 160 knih. Nutno podotknout, že britská fakulta použila na vědecké účely třikrát více peněz než její brněnská konkurentka.

Naše fakulta klade důraz také na to, aby byli do projektů zapojeni studenti. Umožňuje účast na výzkumech nejen doktorandům, ale i uchazečům o bakalářský a magisterský titul. Mladí badatelé za svůj přínos vědě získají kromě zkušeností i stipendia. V posledních dvou letech se studenti mohli podílet na stipendijním programu Podpora tvůrčí činnosti talentovaných studentů. S tím už se pro rok 2011 nepočítá, podle Macka ale vedení fakulty připravilo nové stipendijní programy, které zájemci mohou využít.

blog comments powered by Disqus