Nápad uvést tehdy nový disciplinární řád do povědomí studentů vznikl před několika lety z iniciativy proděkanky Pitrové. Ta chtěla nějakým způsobem o novém řádu informovat a požádala o pomoc studentské spolky. Dramatizace se ujal divadelní spolek Alexandra Průši. Podle Průšových slov zrovna přemýšleli o nějakém vtipnějším a odlehčeném divadelním kusu a došlo jim, že parodie disciplinárního řádu přesně splňovala jejich ideje. Představení se nakonec osvědčilo a letos bylo v každoročně aktualizované podobě mezi studenty uvedeno již popáté. „Snažíme se udělat tradici, že vždycky na začátku semestru divadlo zahraje disciplinární řád. Postupně jsme představení strukturovali a začali mu říkat kabaret, ačkoli to vlastně kabaret vůbec není,“ doplnil Průša.
Disciplinární řádění se skládá z několika scének, ve kterých je sehraná situace buď v pořádku, anebo v rozporu se zněním disciplinárního řádu. Tvorba scénářů probíhá kolektivně a každý člen souboru přispívá svými nápady. Scénky jsou různě stylizované, například do podoby baletu, pantomimy či grotesky. Poslední tři roky jsou scénky navíc rámcově ukotveny a kopírují atmosféru známého amerického mysteriózního pořadu Veřte, nevěřte – diváci tedy mají sami poznat, došlo-li k prohřešku proti disciplinárnímu řádu. Na konci je pak po rekapitulaci scének a upozornění na problematické chování studentů odtajněno, kdo bude potrestán disciplinární komisí a kdo se proti řádu neprovinil.
Návštěvnost představení byla vysoká a mnoho studentů ho vidělo poprvé, přestože již na fakultě studují několikátý rok. Reakce publika byly nadšené. Například Silvestr Buček, student druhého ročníku žurnalistiky, zhlédl představení poprvé a považuje ho za vtipné a přínosné. „Mimo jiné jsme se například dozvěděli, že nemůžeme odevzdávat stejnou práci do dvou předmětů, což je určitě dobré si uvědomit, stejně jako to, že učitelé mohou brát úplatky,“ sdělil po představení.
blog comments powered by Disqus