(Ne)známí odborníci na fakultě | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 30. ročník

(Ne)známí odborníci na fakultě

Do rubriky Téma čísla napsal Stanislav Kamenský (Čtvrtek,  8. květen 2008)

V našich učebnách se kromě akademických pedagogů můžete setkat i s lidmi z praxe, kteří často nemají učení v popisu své hlavní práce. Katedry je zvou jednorázově, nebo jim umožní mít vlastní předmět, aby studenti mohli získat i jiný než jen teoretický pohled. Leckdy jde přitom o lidi, kteří mají renomé jen ve své profesní komunitě a ostatní obory o nich vůbec nevědí. Kdo všechno tedy stojí tento semestr za učitelskou katedrou na naší fakultě?

Nejznámějšími tvářemi jsou pochopitelně novináři. Kromě moderátora Václava Moravce, který učí rozhlasové vysílání, se v blocích expertů na Katedře mediálních studií a žurnalistiky objevují zástupce šéfredaktora Respektu Erik Tabery a Jiří Peňás, který vede kulturní rubriku Týdne. Své zkušenosti měl předávat i nezávislý americký novinář Michael J. Jordan, ovšem jeho anglicky vyučovaný předmět si v tomto semestru na rozdíl od minulého nenašel dostatek zájemců.

Dvojí přístup mají na katedře politologie. Politologové žádné kurzy s experty nemají, ale podle vedoucího katedry Stanislava Balíka by se situace měla již od příštího roku změnit. Naproti tomu studenti bezpečnostních a strategických studií si mohou vyslechnout Ladislava Pokorného z Bezpečnostní informační služby, Josefa Procházku z ministerstva obrany nebo Petra Zemana, bývalého ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Zajímavá jména nabízí i Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií. Hostem z Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni je Boris Segbenou, o jehož předmět o nešíření jaderných zbraní je velký zájem. Totéž se týká i kurzu Firemní komunikace a řízení reputace Miloše Růžičky, který působí v agentuře Bison&Rose zabývající se public relations. Z oblasti práva zde pak přednáší absolvent fakulty Ľubomír Majerčík pracující pro českou kancelář u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.

Na Ústavním soudu, jako asistent Elišky Wagnerové, působí i Hynek Baňouch, který budoucí sociology vyučuje právo. Sociologové navštěvují také hodiny Zdeňka Konopáska, který jinak působí při Akademii věd. „Pro nás je těžké najít vhodné lidi, protože chceme, aby měli sociologický náhled na věc, a to běžně lidé z praxe nemají,“ vysvětluje zástupce vedoucího katedry Csaba Szaló, proč na sociologii převažují hosté z akademické obce.

Katedra psychologie využívá v nemalé míře vyučující, kteří mají vlastní poradnu nebo zkušenosti z ní. V dlouhé řadě jmen jde například o Irenu Pešovou nebo Miroslava Petrželu. Z nemocnice v Hradci Králové je tu přednosta tamního psychiatrického ústavu Jiří Mareš, zkušenosti z vazební vězeňské nemocnice v Brně předává Petr Stožický.

O vězních z jiné věznice, tentokrát kuřimské, přednáší studentům sociální politiky a sociální práce její ředitel Jiří Mezník. Poměrně známý je Tomáš Novák, autor několika populárně-psychologických knih a manželský poradce. Velké znalosti z praxe má i vedoucí sociálního odboru v Blansku Ludmila Sedláková.

Environmentalisté si mohou poslechnout například Jana Haverkampa z evropské kanceláře Greenpeace v Bruselu nebo Jaroslava Chybu z Povodí Moravy. Velké zastoupení má mezi hosty Ekologický institut Veronica díky Yvonně Gaillyové, Janu Hollanovi a Mojmíru Vlašínovi, stejně jako brněnský Dům ekologické výchovy Lipka, který u nás reprezentují Aleš Máchal a Michal Medek.

Jednotlivé katedry už nyní oslovují hosty pro podzimní semestr a jistě se bude na co těšit. Počet kurzů s externími učiteli se totiž bude patrně dále zvyšovat, protože mají mezi studenty i pozvanými velmi dobrou odezvu, a zpravidla bývá jejich kapacita naplněna pár minut po začátku registrace předmětů. O koho půjde, se však dozvíme až v novém studijním katalogu.

blog comments powered by Disqus