Kavárna Tři ocásci je jako žádná jiná | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 29. ročník

Kavárna Tři ocásci je jako žádná jiná

Do rubriky Gastro napsala Kristýna Hortvíková (Středa,  2. listopad 2016)

Na adrese Gorkého 35 se nachází podnik, který člověku rozhodně utkví v paměti. Nezaměnitelná atmosféra a originální prostředí dělají ze Třech ocásků kavárenský unikát, který rozhodně stojí za návštěvu.

Zvenku vypadá veganská kavárna a cukrárna celkem obyčejně, o jejím interiéru se to ale rozhodně říct nedá. Hned naproti vchodu se nachází bar, nad kterým visí velká černá tabule, kde je rozepsaná nabídka kavárny. Nápojový, ani jídelní lístek tu totiž nevedou. Kávu personál vaří do různých hrníčků s podšálky, které k nim často vůbec nesedí. Je to hlavně proto, že nádobí kavárně darovali návštěvníci nebo ho majitelé nakoupili v bazaru. „Původně jsme chtěli, aby tu každý měl svůj hrníček, ale od toho jsme upustili,“ říká spoluzakladatel kavárny Michal. To stejné platí pro nábytek: „Když jsme tu v roce 2012 začínali, nebylo tolik peněz, proto jsme nakupovali po bazarech a přijmuli, co kdo daroval,“ vzpomíná.

Místo lustru visí na žárovkách prázdné lahve a zavařovací sklenice spolu se skládačkami origami. Celá zeď u vchodu je polepená plakáty a pozvánkami na různé kulturní akce. Opomenout nesmím ani „freebox“, jednoduše skříň, kde můžete zanechat předměty, které se vám doma nehodí nebo oblečení, co vám nesedí a vyměníte to za něco, co se vám naopak z „freeboxu“ šikne. Právě tenhle jedinečný interiér dodává Třem ocáskům tak kouzelnou atmosféru. Cítíte se tu prostě jako doma.

Fair trade a bio výrobky nejsou jediným směrem, který kavárna vyznává. Najdete tu koutek s „ideovým čtením“, kde je k dispozici třeba antikapitalistický magazín Solidarita, kulturní revue Pižmo RozRazil či plakáty a trička anarchistického levicového hnutí ANTIFENIX, která si návštěvník může zakoupit. K soudržnosti, kterou kavárna vyznává, patří také solidarita uprchlíky: „Pořádali jsme tu různé akce na jejich podporu,“ vysvětluje pracovnice kavárny Zuzana a já tak začínám rozumět nápisu nad dveřmi do kuchyně „I my jsme prchali“. Už také chápu, proč tu prodávájí „šperky od tvojí mámy“, které vyrábí migrantky.

V kavárně probíhá i promítání filmů nebo dokumentů. „Vždy o tom informujeme na Facebooku a snažíme se k filmům rozproudit diskuzi“, dozvídám se od Zuzany. V salonu se koná i vyučování cizích jazyků od profesionálních lektorů nebo rodilých mluvčích.

Tři ocásci jsou tedy rozhodně místem s vlastním názorem a s vlastní duší, za čímž si opravdu stojí. Pokud vám přece jen úplně nepřiroste k srdci, rozhodně si odsud odnesete víc než jen kvalitní zážitek z výborné kávy.

blog comments powered by Disqus