1996–1999 – studia na PřF MU, obor Aplikovaná fyzika 1998–2004 – spolupráce s LF MU od 2004 – zaměstnanec FSS MU od 2006 – student magisterského navazujícího studia, obor Mediální studia a žurnalistika
Fakt, že nás učí doktorandi, asi nikomu neobvyklý nepřijde. Pokud ale před vás při přednášce předstoupí student magisterského studia stejného oboru, jaký studujete vy, možná se trochu podivíte.
Leo Nitče je technickým asistentem na Katedře mediálních studií a žurnalistiky, stará se o veškerou její techniku. Jako externista také vyučuje předměty spojené právě s mediální technikou (3D grafika, webové aplikace, animace). A sám zde také studuje.
Přitom bakalářský titul má Nitče z Přírodovědecké fakulty – vystudoval obor Aplikovaná fyzika. Co si pod tím máme vlastně představit? „Šlo o fyziku v lékařství, práce s technologiemi v medicíně – zobrazovaní, ultrazvuky, lasery a podobně. Studium bylo mezifakultní s Lékařskou fakultou," přibližuje Nitče. Grafika ho vždycky zajímala. Aplikovaná fyzika pro něj byla přitažlivá kvůli spojení s výzkumnými metodami toho, jak obraz vzniká a jakým způsobem se uchovává. „Studium bylo velmi zajímavé, protože přinášelo informace, ke kterým se jinak člověk nedostal. Jiné takové tu nebylo.“
Problémem tohoto studia ale bylo, že nemělo magisterskou návaznost. Nitčeho trochu mrzí, že nemohl u aplikované fyziky zůstat. „Nedalo se s tím ale nic dělat. Ta návaznost studia tam nevznikla doteď. Možnost práce jsem měl, ale nebylo to tak, jak bych si představoval. Šlo o práci v Masarykově onkologickém ústavu. Byl jsem se tam podívat, ale pracovní prostředí působilo hodně depresivně i pro biofyzika. Každý den bych se setkával s lidmi, kteří už by tam druhý den nebyli – mladí lidé po ozařování, chemoterapii. Někdo by to zvládl, mně by to ale na duši moc dobře nedělalo.“
Koncem svého studia začal Nitče spolupracovat s Lékařskou fakultou. „Bylo to v rámci jednoho výzkumného záměru. Mimo jiné šlo o založení a zprovoznění video-laboratoře pro natáčení praktik. Tvořilo se zde i interaktivní rozhraní a spousta věcí okolo. Prezentace laboratorních výsledků i natáčených videí byla opět založená na grafickém a multimediálním základě. Nabídka práce v Audiovizuální laboratoři na naší fakultě mě na webu Masarykovy univerzity oslovila ve chvíli, kdy končil výzkumný záměr na LF.“
Současné studium pak přišlo jako návaznost na současnou práci na fakultě. Je to možnost něco nového se přiučit. Spolupráce s pedagogy katedry ve více rovinách prý není problémem. „Zvenku to možná vypadá zvláštně. Jako technický asistent vypomáhám při všech technologických problémech s AV technikou. Magisterské studium je zase trošku jiné než bakalářské. A odlišit mé studium od výuky, není větší problém. Já učím jen bakaláře, takže se nestane, že bych učil sám sebe. A jaký jsem jako student? Nerad bych hodnotil sám sebe, to ukáže má další praxe.“
blog comments powered by Disqus