Ročník 18, číslo 2: listopad 2009 | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 32. ročník

Archiv

Ročník 18, číslo 2: listopad 2009

Toto vydání si můžete stáhnout též ve formátu PDF.

Týden mobility: studenti radili studentům

Do rubriky Téma čísla Kateřina Burianová (Čtvrtek 12. listopad 2009)

Poskytnout studentům informace o možnostech studia či práce v zahraničí bylo cílem celouniverzitního týdne mobility. Akce se pod názvem „Více Masaryků do světa“ uskutečnila ve druhém říjnovém týdnu. V atriu naší fakulty se v úterý 6. října po celý den nacházel stánek, v němž studenti, kteří už pobyt v zahraničí absolvovali, sdělovali zájemcům své praktické zkušenosti. Navečer pak v aule proběhla prezentace kompletní nabídky zahraničních stáží, a to studijních i pracovních.

Celý článek


Do světa!

Do rubriky Téma čísla Vendula Karásková (Úterý  1. prosinec 2009)

Kamil Provazník je běžný student mezinárodních vztahů a evropských studií. Od většiny svých spolužáků se ale liší kolonkou v ISu, kde stojí „návrat z krátkodobého studijního pobytu v zahraničí“. Půl roku svého studia totiž strávil na univerzitě v Antverpách. Fakulta sociálních studií nabízí řadu možností socializovat se i v zahraničí a studenti nedělají jejímu jménu ostudu: v poměru na počet studentů vyjíždí od nás nejvíce lidí z celé univerzity a jejich počet stále stoupá.

Celý článek


Kam do sveta? Sprievodca zahraničnými štipendiami

Do rubriky Téma čísla Alena Fričová (Středa 11. listopad 2009)

Nejeden študent našej fakulty má záujem spestriť si svoje štúdium výjazdom do cudzej krajiny. Mnohí z nich však narážajú na problém- ako sa v tom mori programov, štipendií a stáží vyznať. Možným riešením je vždy naklikať si webové stránky centra zahraničných štúdii alebo si priamo zájsť na pobočku sídliacu na našej fakulte. Úplne najjednoduchšie však je otvoriť si Halas.

Celý článek


Čeština láká i zahraniční studenty

Do rubriky Téma čísla Tereza Cajthamlová (Čtvrtek 12. listopad 2009)

Nikoho nepřekvapí, když studenti z malé středoevropské země jezdí sbírat zkušenosti do zahraničí a učí se cizí jazyky. Cizinci se zálibou v češtině, která je úředním jazykem pro pouhých deset milionů lidí, jsou ale spíš výjimkou. Dvacetiletá francouzská studentka Claire Cão-Peška je jednou z nich a ke svému ročnímu studijnímu pobytu si vybrala právě naši fakultu.

Celý článek


Cítite sa menejcenní, pretože ste neboli na štipendijnom pobyte?

Do rubriky Téma čísla Ivana Králiková (Úterý 17. listopad 2009)

Naša fakulta je známa vysokým sezónnym vysťahovalectvom do ďalekých krajov. Známa dokonca natoľko, že nejaký ten Erazmus v životopise sa už pomaly berie ako samozrejmosť. Čo na to študenti, ktorým sa miesto na škole v zahraničí zatiaľ neušlo? „Nemyslím si, že človek je nejako handicapovaný, pokiaľ sa mu nepodarí vycestovať,“ hovorí študentka sociológie Lucie Paseková. Väčšina opýtaných študentov zmýšľa podobne.

Celý článek


Kdo chce kam, pomožme mu tam

Do rubriky Téma čísla Jitka Sklenářová, Hripsime Zohrabyan (Čtvrtek 12. listopad 2009)

V dnešní době je studium v zahraninčí neoddělitelnou součástí studia na vysoké škole. Tak neoddělitelnou, že se někteří studenti cítí i méněcenně, když do ciziny sami nevyjedou. Slovy bývalého dlouholetého ředitele Centra zahraničních studií Dona Sparlinga pobyt není žádná hrůza.

Celý článek


Pro tutory zdarma. Akce i zkušenosti

Do rubriky Téma čísla Dominika Dufková (Neděle 15. listopad 2009)

Stát se tutorem není žádná věda. Kdo podnikne pár kroků nutných k registraci, má mnoho důvodů, proč rozhodnutí nelitovat. Sem tam jeho funkce nějaké povinnosti zahrnuje, ale všechny jsou spojené s příjemným i užitečným. Vždy může získávat přátele ze zahraničí a komunikací s nimi se zdokonalovat v jazycích.

Celý článek


Problémy s uznávaním predmetov? Málo, ale sú

Do rubriky Téma čísla Alena Fričová (Neděle 15. listopad 2009)

Len si to predstavte. Vrátite sa po štúdiu na zahraničnej univerzite späť na rodnú hrudu a zistíte, že potvrdenie o vašich tvrdo vyštudovaných kreditoch nedorazilo s vami. Podľa Centra zahraničných štúdií však podobné prípady nepredstavujú vážny problém.

Celý článek


Reportáž ze Švédska: Erasmus slavil dvoumiliontého studenta

Do rubriky Téma čísla Petra Nováková (Čtvrtek 12. listopad 2009)

A co je to vlastně ten Erasmus? Většina vysokoškoláků odpověď zná. Grantový program Evropské unie, díky kterému se už mnoho z nich vydalo na studijní pobyt na zahraniční univerzitu či na zahraniční stáž. Málokdo však asi ví, že je tady s námi už dvaadvacet let a navíc již za pomoci svých grantů vyslal dva miliony studentů. Slavilo se ve švédském Lundu a Halas byl u toho.

Celý článek


Erasmus nemá peníze

Do rubriky Téma čísla Michaela Sagitariová (Čtvrtek 12. listopad 2009)

Vysoké školy se v tomto akademickém roce budou muset vypořádat s nižším rozpočtem mezinárodního programu Erasmus. Krácení plánovaných aktivit vysokých škol zapříčinily zvyšující se kurz eura a větší počet institucí do Erasmu zapojených. Informaci přinesly Lidové noviny. Snížení rozpočtu se dotklo i Masarykovy univerzity. Fakulta sociálních studií chce své studenty dotovat.

Celý článek


Chyba 500 - Někde se stala chyba

Chyba 500 - Někde se stala chyba Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 32. ročník

Kurnik, někde je něco špatně.

Něco zlého se stalo. Cítím velké narušení Síly. Zkuste se sem dostat znovu za chvíli.

Tiráž

šéfredaktor: Markéta Lankašová

redaktoři: Samuel Prílepok, Jana Blahošová, Eva Bartáková, Ketrin Jochecová, Martin Zelinka, Sára Suchá, Dominika Glaserová, Zuzana Hudcová, Štěpán Vojtěch, Viktorie Melicharová, Lucia Babjaková, Klára Hlavačková, Hedvika Kotherová, Kateřina Bečková, Kristina Křivková

editoři: Eva Bartáková, Markéta Lankašová, Petra Nagyová

korektoři: Lada Součková, Michaela Kolková, Ketrin Jochecová, Vendula Kocandová

sazba, grafika: Karolína Bulisová

ilustrace: Marta Svačinová, Jana Blahošová,

fotografové: Eva Bartáková, Kristýna Čermáková

účetní: Šárka Kolejková

Více informací o redaktorech.

Halas, časopis studentů Fakulty sociálních studií MU, web: www.casopishalas.cz, email: redakce@casopishalas.cz, inzerce: inzerce@casopishalas.cz.

Periodicita: 2 čísla ročně, Název vydavatele a adresa sídla: Halas z.s., Pláničkova 1068, 252 64 Velké Přílepy. IČO 22867643, ev.č. MK ČR: E 19694,

Informace pro inzerentyS láskou vytvořeno v Brně. ♥ 2008–2024 Jan Martinek.
Tištěný i webový Halas běží na redakčním systému Kuskus!