Studenti i vystudovaní se od nynějška mohou nově hlásit na stáže v Evropském parlamentu bez obav z nepříjemného překvapení. Předsednictvo parlamentu totiž rozhodlo, že každý stážista musí za svou práci dostávat plat. Stážisté v kancelářích europoslanců tak za stáž obdrží měsíčně zhruba 1250 euro a budou mít zajištěné i zdravotní pojištění.
Někdo povídal, že jeho známý kdesi četl o studentech politologické katedry Masarykovy univerzity. Rozjíždí údajně projekt s názvem Fakescape. Nedalo nám to a šli jsme zjistit více informací přímo ke zdroji.
Belgie, Lucembursko, Nizozemí či Švýcarsko. To jsou země, v nichž může být člověk usmrcen na vlastní žádost za aktivní účasti lékaře. Zda by se k těmto státům měla přidat také Česká republika, o tom diskutovali čtyři odborníci, ale také studenti a další návštěvníci, ve středu 18. října v aule Fakulty sociálních studií. V první Masarykově debatě tohoto semestru přišla na řadu také témata jako paliativní péče a vztah mezi pacientem a lékařem, jejichž vysoká úroveň je podle diskutujících před zavedením eutanazie nutná. Debatu moderovala novinářka z České televize Ivana Šmelová.
Zaparkovat bezplatně v centru Brna. Utopický sen všech řidičů, kteří hledají od prvního září parkovací místo v historickém centru Brna. Rezidentní parkování má za sebou necelé dva měsíce provozu. Od 1. listopadu navíc pravidla pro rezidentní parkování budou platit i na širší centrum Brna.
Na vlastní jazyk o tom, jak to vypadá na Týdnu kávy v brněnských kavárnách. Nečekejte žádnou hipsterskou kávičkovou nudu. Do podniků zavítala kávová odpůrkyně.
Jinak prázdnými chodbami se rozlehnou kroky návštěvníků a nejeden student opustí bezpečí knihovny, aby prozkoumal, co se odehrává v jinak opuštěném atriu. Stejně jako každý rok, i letos naruší Noc vědců na několik hodin poklidnou večerní atmosféru fakulty.
„Čo je to za krajinu, kde ani nemôžem priznať, že som dobrá?“ hovorí si švédska raperka Silvana Imam, ktorá si svojou feministickou a antirasistickou tvorbou rýchlo získava fanúšikov. Pre nich sa neskôr stáva idolom. Dokumentárny bibliografický film uvedený na festivale Jeden svět Brno sa nazýva jednoducho – Silvana. Podarilo sa v ňom zachytiť momenty, v ktorých sa aj odhodlaná Silvana dostáva na pokraj svojich síl.
Počítačová učebna a studio v pátém patře Fakulty sociálních studií převlékly přes léto kabát. Pracovalo se i v politologickém patře. V učebnách technici nainstalovali nové počítače, audiovizuální techniku, a vyhráli si i s rozestavěním stolů.
Knihovna na Fakultě sociálních studií prochází každoročně v prázdninovém období změnami. Letos však fakultní bibliotéka zaznamenala větší proměnu. Přestavba a vylepšování prostor trvalo téměř celé prázdniny a stálo zhruba 1,6 milionu korun.
O třídění bioodpadu se jednadvacetiletá Josefína Susová zajímá od dětství. K ekologickému chování ji vedli už rodiče třeba tím, že měli na zahradě kompost. „Když jsem se přestěhovala do brněnského centra, najednou jsem si nevěděla rady, kam s bioodpadem,” přiznává. Nejbližší sběrný dvůr má dva kilometry od bytu. „Pěšky je to daleko a se zapáchajícími taškami není úplně ideální jezdit hromadnou dopravou,” kroutí hlavou.
Před pár měsíci jsem vyměnila nejpohodlnější polštáře v atriu na FSS za francouzské croissanty na Université Bordeaux Montaigne, která podle Francouzů vlastně není v Bordeaux, ale je to podobné, jako kdybychom tvrdili, že kampus v Bohunicích není v Brně. I když na místní univerzitě nemohu studovat přímo můj obor, žurnalistiku, mohu si vybrat z nejrůznějších kurzů.
Filozofická fakulta je mezi studenty vyhlášena pestrou a zajímavou nabídkou předmětů. Mnozí si nadšeně zapisují Lásku a sex v antickém Řecku – vybrané kapitoly nebo třeba Konec světa. Mimo to Filozofická fakulta na Ústavu klasických studií (ÚKS) nabízí vysokoškolákům teoretický i praktický pohled na antický sport.
Do Izraele už po desítky let směřuje vytrvalý proud imigrantů. Přistěhovalectví je izraelskou vládou nejen tolerováno, ale přímo podporováno. Podle zákona o návratu má každý Žid právo se v zemi usadit. Tolik teorie. Se zvládnutím praxe pomáhá nově příchozím Lara Itzhaki a její agentura Olim Advisors.
V lednu začala v Brně fungovat první veřejná lednice. Darovat jídlo potřebným nebo lidem bez domova mohou Brňané i dáky Tereze Navrátilové, studentce Environmenálních studií a Mediálních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních studií (FSS). „V užším jádru skupiny jsme čtyři. Nemáme nijak rozdělené funkce, děláme všichni všechno. Ale já jsem asi vidět nejvíc,“ přiznává Navrátilová.
Student mezinárodních vztahů a bezpečnostních a strategických studií Daniel Greger tráví jarní semestr v Japonsku. Do japonského města Akita, jehož univerzita je partnerskou školou Masarykovy univerzity, se vypravil přes mezinárodní výměnný program ISEP. „Japonsko jsem si vybral proto, že jsem měl vždy rád jeho kulturu a historii, krátce už se učím i jazyk. O Japonsko a celkově region východní Asie se odborně zajímám,“ vysvětluje Greger.