Publicistika | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 27. ročník

Publicistika — Strana 19

Atmosféra na fakultě nebyla před prázdninami úplně dobrá. Nemohlo za to jen zkouškové období, mnoho studentů včetně mě bylo frustrováno ze dvou poměrně rychle zaváděných a pro ně nevýhodných změn. První bylo „skokové zvýšení poplatků“ (přičemž toto slovní spojení se již dost vžilo) za prodloužené či další studium, druhým vybírání nájmů od studentů za jimi pořádané akce informálního vzdělávání. Zdálo se, že studentští senátoři, studenti podepsaní pod peticí proti prudkému zvýšení poplatků a zástupci spolkového života na jedné straně a na straně druhé odstupující i nastupující vedení jsou zakopáni na svých pozicích a dosažení kompromisu bude obtížné, až nemožné.

Celý článek | Komentáře


On October 14 and 15, I attended a conference sponsored by the sociology department entitled “Conflict in Identities, Identities in Conflict”. Like last year, we welcomed visitors from abroad – including Italy, Russia, Hungary, the United States and the United Kingdom – and most had never been to Brno before. The difference is that this time, the expertise concerning where to go (a sunny walk around the lake) and how to get there (tram 1, 3 or 11 to the end) flowed effortlessly from my lips as if from a native, even going as far as claiming to know one of the “best kept secrets in the city” – the magical Irish coffee at Mezzanine.

Celý článek | Komentáře


Dovedete si představit, že prostor kolem vás najednou ožije? Dokázali byste se s tím vyrovnat? Vyrovnají se s takovou nestandardní situací naše hlavy?

Celý článek | Komentáře


„Je hele, robot!“ raduje se holčička v autobuse. Maminka ji nejdříve chce okřiknout, ale spolu s ní místo toho zůstane nevěřícně koukat, jak na zastávce Velodrom vystupuje z autobusu nejen robot, ale i dámy z první republiky, muchomůrka a námořník. Na Faválu se totiž poslední listopadový večer schází postavy v nejrůznějších maskách na téma „Konec starých časů, aneb zavřete oči, odcházíme“.

Celý článek | Komentáře


O přímé volbě prezidenta občany v těchto dnech nejednají pouze poslanci. Nad tezí „Český prezident by měl být volen přímo“ se v úterý 6. prosince v aule Právnické fakulty sešlo přibližně čtyři sta studentů. Proti tezi vystupovali senátor Tomáš Grulich a politolog Roman Chytilek. Obhajoby přímé volby se ujali bývalý předseda vlády a politik Miloš Zeman a politolog Lukáš Jelínek. S malou převahou nakonec zvítězili odpůrci přímé volby.

Celý článek | KomentářeNaše fakulta skrývá mnohá tajemství. Některá jsou převážně neškodná (čí okno to celou noc svítí), některá mystická (co je na šestém podlaží). A pak je tu pár těch hrůzostrašných a nebezpečných, ze kterých tuhne krev v žilách…

Celý článek | Komentáře


Konference s názvem Člověk, víno, společnost, která je součástí projektu Univerzitní víno, nabídla návštěvníkům nejen spoustu užitečných tipů a rad, jak správně vybrat a vychutnat víno. Především však ukázal nový a neotřelý pohled na víno jako na součást naší kultury.

Celý článek | Komentáře


Skřítek Lobby je taková fakultou zotročená a nelidskou práci vykonávající vrba, která však vždy s pochopením vyslechne každého, kdo jen se potřebuje ve výtahu vykecat ze svých životních nesnází. A víte co na tom má nejraději? To poznávání nových lidí, tu sálající inspirativitu!

Celý článek | Komentáře


Když občas procházím školou a koukám kolem sebe, je mi chvílemi až těžko uvěřit, že lidé tak rozdílní mohou vůbec studovat na stejné fakultě. Tkví v tom však nesmírná krása. A spousta z nás se velmi intenzivně snaží být stoprocentně sami svými, dělat věci neotřele, nenechat si do života kecat přestárlými autoritami. Jenže to není jenom tak, vážení! Pamatujete ještě na pohovku Roberta? Posledně vzpomínal na staré dobré časy, teď pro změnu nechápe ty dnešní mladé… Stává se z něj tak trochu morous.

Celý článek | Komentáře


Niekoľko minút pred začiatkom inaugurácie nového rektora je väčšina miest v aule Právnickej fakulty prázdna. Tu a tam pobehujú fotografi a kameramani, hudobníci si ladia nástroje a na svojich označených miestach sedí len málokto. Študenta možno zahliadnuť len sporadicky.

Celý článek | Komentáře


Nereagovať na chýbajúci konsenzus je morálnym hazardom

Tribuna — Ondrej Lunter, Matěj Feldek, Matej Hruška, Karel Musílek

V predposledný augustový deň schválil fakultný senát o šesť dní staršie opatrenie, ktorým dekan znížil poplatky z pôvodných 24 000 korún za semester na necelých štyri a pol tisíca, čo je zákonné minimum. Tento moment zároveň symbolicky ukončil činnosť petičného výboru bojujúceho proti skokovému navýšeniu poplatkov za štúdium. Vzniká tak priestor túto udalosť z pohľadu organizátora rekapitulovať a zhodnotiť.

Celý článek | Komentáře


IS je nepochybne najnavštevovanejšou internetovou stránkou akademickej obce našej univerzity. Je založený na dôveryhodnosti, aktuálnosti a presnosti. Každý tam nájde všetkých a všetko. Chýba snáď už len možnosť niečomu udeliť like, alebo niekoho len tak štuchnúť. Ak si, alebo si bol študentom Masarykovej univerzity, IS ťa má hlboko vrytého do svojej databázy. V prípade, že ťa IS nepozná a nie si v ňom, jednoducho neexistuješ. I vysoko prepracovaný systém si však občas robí, čo sa mu zachce. Odoberá tituly, ruší promócie a ktovie, čo všetko má spomínaný záškodník ešte na rováši.

Celý článek | Komentáře


Priestory Starej radnice sa pomaly zapĺňajú. Sedím v historickej miestnosti s pohodlnými stoličkami, základnou výbavou každej konferenčnej sály. Predo mnou sú spojené dva veľké stoly, na ktorých sú položené menovky rečníkov, fľaše s minerálkou a krásne vyleštené poháre. Dokonalosť sama. Trochu ma znervózňuje vykrivený nápis premietaný na plátne. V tom niekto pootočí projektor a hrany prezentácie sú narovnané. Bezzásahové zóny spôsobujú na Šumave premnoženie kôrovca. Dlhá téza, ktorá je orámovaná logom Masarykových debát, ako aj logami partnerov a sponzorov.

Celý článek | Komentáře


Retro Revue v pondělí, pořad Nejkulaťoulin­katější otorinolaryngoložka v úterý a odpolední Odposlech ve středu. Aneta Bednářová stíhá moderovat všechny tyto pořady Rádia R a zároveň studovat magisterská mediální studia.

Celý článek | Komentáře


Trochu kontroverzný, zato však realistický. Trochu dráma, zato s nadľahčujúcimi prvkami. V každom prípade film ponúkajúci divákovi podnet na prehodnotenie typických gendrových rolí, ktoré okolo seba pozorujeme a bežne prijímame. Také je dielo nemeckého režiséra Toma Tykwera 3 (Drei), zaradené do sprievodného programu česko-nemeckého dňa konajúceho sa na našej fakulte piateho októbra.

Celý článek | Komentáře


« Předchozí 1 8 14 16 17 18 19 20 21 22 27 Další »