Publicistika | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 27. ročník

Publicistika — Strana 16

Nepatřím zrovna k bagetovým nadšencům, rohlíku od maminky se nevyrovná absolutně nic. Příležitost k návštěvě bagetového království na naší fakultě je mi však dána hned v zahajovací den semestru. Ráno se sice chudák maminčin rohlík dožaduje mé pozornosti, ale protože se už ze zatáčky řítí kosmickou rychlostí první autobus, dávám mu přednost a nechávám rohlík rohlíkem. Takže stojím na prahu naší fakulty a dumám, co s tím. Spásná myšlenka – Krmítko!

Celý článek | Komentáře


„Nech začne rebélia!“ kričí do megafónu jedna z organizátoriek Noci univerzít. V pondelok 27. februára tým zahajuje štyri nepokojné dni, počas ktorých dávajú brnianski študenti najavo nesúhlas s pripravovanou reformou vysokých škôl.

Celý článek | Komentáře


Odjela jsem na Erasmus do Německa a nestačila jsem se divit, jak odlišně se zde vyučuje a jak jinak se chovají a reagují studenti. Odlišnosti se pokusím stručně vysvětlit v následujících bodech.

Celý článek | Komentáře


Ještě v lednu znali Václava Drozda jenom jeho spolužáci, kteří se s ním učili na zkoušky. O měsíc později stál vedle emeritního rektora Masarykovy univerzity Jiřího Zlatušky a profesora Libora Musila. Oba akademici ho v aule plné lidí pozorně poslouchali a on trochu nervózně vyjmenovával důvody, proč odmítnout školné na univerzitách. V dalších dnech se student filosofie a environmentálních studií stal mluvčím šestitisícového davu, který na protest proti návrhu vysokoškolské reformy pochodoval centrem Brna.

Celý článek | Komentáře


Úderem čtvrté hodiny odpolední vypukla na náměstí Svobody další protestní akce, nazvaná „S vášní pro vzdělání“. Studenti tentokrát vyjádřili svůj odpor k vysokoškolské reformě netradičně, inspirováni heslem: „Milujeme naše školy, milujeme vzdělání a nenecháme ho znevolnit a komercializovat. Proti násilným reformám odpovíme láskou!“. Každý tak mohl polibkem se svým protějškem ukázat, co si o chystaných změnách myslí. Záměr organizátorů však nebyl zcela naplněn, stejně jako náměstí, kde se sešla jen hrstka účastníků. To ale nikoho neodradilo od pořádně vášnivé demonstrace.

Celý článek | KomentářeBrněnští studenti již podruhé vyrazili na protestní pochod proti reformě vysokých škol ministra Dobeše. Stovky mladých lidí s barevnými transparenty se v úterý odpoledne sešly na Malinovského náměstí a zamířily společně na náměstí Svobody. Atmosféru cesty ulicemi centra města zachytili naši fotografové i čtenáři Halasu. Můžete si tak vytvořit ucelenou představu o průběhu protestu i z míst, kam jste sami nedohlédli.

Celý článek | Komentáře


Pondelňajšiu Noc univerzít zahajuje už na pravé poludnie výtvarná dielňa v átriu našej fakulty. Jeden z organizátorov vyzýva študentov k maľovaniu protestných transparentov výkrikom do megafónu: „Nech začne rebélia!“.

Celý článek | Komentáře


V pondělí po poledni ožilo atrium naší fakulty nebývalým ruchem. Schody ke Krmítku zakryly kartóny, prostěradla a tuby s barvami. Studenti začali vyrábět transparenty na dnešní protestní pochod proti vysokoškolské reformě. Naše reportérka fotila každého, kdo se jí připletl do cesty. Poznáte, koho z vyfotografovaných potkáme na pochodu a kdo naopak zůstane doma? Kdo si v atriu namaloval vlastní plakát a kdo měl pouze cestu kolem? Dejte svůj hlas všem fotografiím, na kterých jsou buřiči. Pravdu vám odhalíme v pátek ve 14 hodin.

Celý článek | Komentáře


Počasí svátečního listopadového dne k večerní procházce moc neláká. I přes zimu zalézající za nehty se ale před šestou hodinou schází k moravskému náměstí hloučky lidí, z nichž někteří nesou lampiony. Přestože většina z nich jsou studenti, na lampionový průvod k uctění a připomenutí výročí událostí spojených se 17. listopadem přicházejí i maminky s malými dětmi. „Takováhle zima byla i v osmdesátém devátém, pamatuju si, jak jsme mrzli na Svoboďáku,“ vzpomínají dvě účastnice demonstrací před dvaadvaceti lety. „Já jsem tehdy jako tříletý prý chrastil klíčema s našima,“ doplňují jejich vzpomínky přítomní z mladší generace.

Celý článek | Komentáře


Legendy a báchorky provází lidstvo od nepaměti. Fámy, které skutečnost všelijak překrucují a upravují, se přitom mnohdy šíří rychleji než fakta. Prváci se tak dozví o vířivce v šestém patře dříve, než odevzdají první seminárku. Přípravy na každý test spustí na sociálních sítích vlny hysterie z nových a dosud neznámých tematických okruhů, na které se vyučující zcela určitě zeptá.

Celý článek | Komentáře


Každý nepárny štvrtok od piatej hodiny večer sa z Rádia R ozýva hlas dvojice rómskych moderátoriek. Za mikrofóny vtedy zasadnú sestry Hana a Angela Kakurové so svojou kultúrnou reláciou Čercheňa.

Celý článek | Komentáře


Na přelomu října a listopadu jsme se v diskusi s kolegy z katedry sociologie dotkli i toho, jak má vypadat univerzitní vzdělávání. Mnozí z nás na to podle mě myslí, kudy chodí. Nechceme replikovat středoškolský způsob výuky. Na univerzitě má student studovat, nemá jen pasivně poslouchat přednášky. „Nemáme posluchače, nýbrž studující,“ připomněl Radim Marada slova Iva Možného. Vedeme-li naše studující k memorování výpisků, degradujeme tím vzdělávání na univerzitě.

Celý článek | Komentáře


Black (and white!) Friday

Okénka — Bernadette Nadya Jaworsky

I’m writing this on „Black Friday,” which follows one of the biggest holidays of the year for Americans and marks the beginning of their Christmas shopping season. And while I had a lovely time sharing Thanksgiving dinner with my sister and my niece via Skype video, I awoke this morning feeling dark and ambivalent. Seriously, when was the time the sun came out in Brno?

Celý článek | Komentáře


Vánoční šílenství započalo. Davy lidí se nahrnuly do obchodních center, supermarketů a na vánoční trhy, které začaly před první adventní nedělí. Televizní záběry ukazují opravdové davové šílenství řízené předvánočními slevami, i když Němci žádné slevy nepotřebují. Vzhledem k jejich příjmu je tady pro ně levné všechno. Jídlo i oblečení stojí zhruba jako v Česku, ale všechno je tak tisíckrát kvalitnější. Ve chvíli, kdy v Německu začínají slevy, začínají se sem sjíždět i obyvatelé okolních států včetně Čechů. Jít nakupovat se tak vyplatí až v průběhu týdne, kdy ostatní musí pracovat.

Celý článek | Komentáře


Na prvním zasedání jsme si zvolili vedení a probrali pár, na prvních pohled technických, ale pro další veřejné vystupování senátu důležitých, témat. Zašli jsme také na schůzku k děkanovi, ale k tomu se dostanu později.

Celý článek | Komentáře


« Předchozí 1 8 13 14 15 16 17 18 19 21 27 Další »