Po uverejnení článku Festival o domorodcoch ukázal, že o Rómoch toho stále veľa nevieme sa spustila lavína negatívnych komentárov. Každému človeku, ktorý vie aspoň minimum o tejto problematike je jasné, že začínať debatu na podobnú tému je zradné. Minimálne sa dá očakávať diskusia trvajúca dlhé hodiny.
Česká společnost v poslední době vcelku toleruje, když novináři lžou o tom, že nově vznikající romskou politickou stranu okradl její pokladník, Romové znásilnili mladou dívku nebo trojice snědých mužů brutálně zmlátila patnáctiletého kluka. A okamžitě je médiím odpuštěno, když se zjistí, že pokladník ani zmínění agresoři se nikdy nenarodili a tudíž ani nemohli vykonat to, co je jim přisuzováno. Je obvyklé označovat příslušníky jedné národnostní minority jako „nepřizpůsobivé“ nebo „neplatiče“. Málokoho také překvapí nebo pohorší, pokud je v článcích uváděna etnická příslušnost pachatelů. Samozřejmě pouze v případě, že nejde o Čechy.
Dětský koutek naší fakulty letos opět uspořádal již tradiční Mikulášské odpoledne. Děti rodičů z řad studentů či zaměstnanců fakulty a jejich přátel se sešly první prosincovou středu odpoledne v atriu a svátek oslavily pohybovými hrami, rukodělnou tvorbou a mlsáním. O děti se kromě hodných a zkušených tet a strýců z dětského koutku postaral i Mikuláš s andělem a čertem.
Je to už poněkud klišé v halasáckých reportážích, ale klub Mersey ve středu 4. prosince praskal ve švech. Není divu, vstupenky na politologické pasování byly vyprodané už týden předem. Zkušení magisterští mazáci a vzorek pánů pedagogů se zde sešli, aby uvedli prváky z naší fakulty do stavu politologického.
Kráčam k Metru s poslednou stovkou vo vrecku a teším sa, ako zohrejem svoje staré kosti študentky posledného ročníka pri príjemnej muzike. Súťaž kapiel je jednou z akcií, ktoré teraz na konci novembra organizuje Masarykova studentská unie (MUNIE), a ja očakávam tvrdé kríženie gitár štyroch súťažiacich skupín a hádzanie „brnkátok“ do davu.
Přednáška věnovaná problematice lidských práv se konala v pondělí 3. prosince na naší fakultě. Hostem byla soudkyně Nejvyššího správního soudu, členka Benátské komise a Výboru pro výběr soudců Soudu pro veřejnou službu EU Kateřina Šimáčková.
Scénickému tancu a každodenným príbehom patril utorňajší večer na našej fakulte. Tanečné a pohybové divadlo Nosnost odohralo predstavenie MáMě, venované vzťahom medzi matkami a dcérami, medzi sestrami navzájom, medzi ženami jednej rodiny.
Okny proniká podzimní slunce a zatímco aula šumí, za katedru nenápadně přichází muž v brýlích a zelené kostkované košili. Hovoří s techniky a připravuje svou prezentaci. Za blýskání fotoaparátů se přátelsky vítá a rozmlouvá s Jaromírem Volkem. Václav Moravec, známý moderátor a redaktor, zavítal na naši fakultu, aby se studenty pohovořil nejen o proměnách novinářské etiky v Česku.
V lednu jedu na Erasmus do nizozemského Tilburgu, takže jsem v posledních týdnech pravidelným návštěvníkem internetových stránek tamní univerzity. Protože jsem svého času podobně často sledovala i web naší školy, mohu teď porovnávat.
Ako prvá ma zaujíma vôňa. Netypická, iná – taká, ktorú v našich končinách nezvyknem cítiť. Po chvíľke pátrania sa mi naskytne pohľad na hŕstku ľudí a zopár stánkov s netradičným občerstvením v átriu našej fakulty. Festival venujúci sa tematike domorodých ľudí navštevujem po prvýkrát.
V tomto čísle se zabýváme vztahy Čechů a Slováků na naší fakultě. Slováci ovšem nejsou jen mezi studenty, najdeme je také mezi vyučujícími. A s kým jiným si popovídat o československých vztazích než s Michalem Vašečkou, rodákem z Bratislavy, který přednáší studentům sociologie mimo jiné i o národních identitách. A rozhovor je opravdu československý, posuďte sami.
„Představte si, že vám někdo krásný a okouzlující řekne, že jste výjimečný. Ví přesně, co máte rádi, čte vaše nejtajnější myšlenky a vám připadá, že jste si našel spřízněnou duši. Než se nadějete, vytvoříte si hluboké pouto – s psychopatem.“ Těmito slovy začíná provokativní dokument Ryba smrdí od hlavy.
Před početné publikum nastupuje energická moderátorka Andrea Bukovská, studentka mediálních studií, žurnalistiky a mezinárodních vztahů. „Každý miluje Brno, vždyť je to město studentů. Není ale na škodu vycestovat do zahraničí, výborně se tam naučit jazyk, poznat místní a udělat si kontakty. To je pro budoucnost každého z nás velmi důležité,“ vystihuje ústřední myšlenku přednášky.
Pět hodin odpoledne, aula naší fakulty je plná. Prozíravější studenti si dokonce zarezervovali místa a nemusí stát. Všichni jsou zvědaví na Masarykovu debatu, která nese téma Nabídka na vysokých školách by měla odpovídat poptávce na trhu práce.
Jako jiný živočišný druh si musel připadat senegalský farmář Mamadou Cissoko, čestný prezident senegalského Výboru pro obnovu venkova a spolupráci, držitel ceny René Dumonta za rozvoj venkova a zemědělství z roku 2001.