Publicistika | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 26. ročník

Publicistika — Strana 25

K čemu je nám věda: Využitelnost nebo aktivismus?

Okénka — Lucie Jarkovská, asistentka Oddělení genderových studií, Katedra sociologie

Českou akademickou scénou hýbe otázka hodnocení vědy. Je zřejmé, že jedním z dominantních kritérií hodnocení je využitelnost vědeckých poznatků. Jako žádné kritérium není ani kritérium využitelnosti objektivním kritériem, ale smysl slova využitelnost je předmětem společenské (politické) definice. Využitelnost je v současné politicko-akademické debatě skloňována především s ohledem na možnost využití v průmyslu a růst ekonomiky. Vědecká bádání, která nelze bezprostředně průmyslově využít a zpeněžit, jsou vytlačována na okraj zájmu grantových politik.

Celý článek | Komentáře


Běžný smrtelník, jak ho známe třeba ze sociologického dokumentu Velmi křehké vztahy, v noci spí a ve dne pracuje (tzn. uráží a pomlouvá osoby ve svém okolí). Zcela odlišný je životní rytmus studenta, z něhož by leckterý kalendář dostal epileptický záchvat.

Celý článek | Komentáře


Pre všetkých dvoch mojich fanúšikov, ktorým v poslednom čísle niečo chýbalo, mám dobrú správu. Poľské okienko je späť. A keďže by sa patrilo zachovať nejakú kontinuitu, začnem tam, kde som naposledy skončil. Vo svete krasnoludków.

Celý článek | Komentáře


Volby, volby, volby. Konečně se povedlo z voleb učinit klání, kdy opravdu o něco šlo. Anebo to tak alespoň vypadalo. Volby byly všude… a proto si myslím, že je zbytečné, abych je popisoval ještě na tomto místě. Ostatně, co bych tak dodával, plácat po zádech se sice umím, ale to raději provádím méně veřejně (před zrcadlem při svíčkách, to mi ke štěstí stačí).

Celý článek | Komentáře


Halas sa momentálne nachádza v stave malej revolúcie, takže táto menej dôležitá rubrika pripadla mne ako redaktorovi v emigrácii. Aspoň nezmiznem z tiráže. Ale neradujte sa predčasne. Hoci Sáša Průša na tomto mieste zaviedol peknú tradíciu rozlúčkových článkov na pokračovanie, ja Halas neopúšťam, a preto ostanem iba pri suchom opise života v redakcii.

Celý článek | Komentáře


Inzerce


Když jsem si na redradě, tak my říkáme redradám, zadal tento článek – i to se někdy stává – s tím, že se zde rozloučím se čtenáři, smál se sazeč (grafik a fotograf) Honza, že sem jen nakopíruju článek „od minula“ a bůhví, jestli se pak zase jednou nevrátím a nenapíšu časem třetí rozloučení. Ale ne, tentokrát to tak nebude – podruhé končím coby editor Halasu a již definitivně.

Celý článek | Komentáře


V Halasu není těžké získat pocit, že je člověk úplně blbý. Nadávky se na nebohé redaktory valí ze všech stran: od zpovídaných, velících, a když se poštěstí, i od vás, čtenářů. Bylo by však moc jednoduché naházet všechno pod jeden pojem – nadávku v jejím nejsurovějším významu. Pro tvorbu Halasu jsou všemožné výtky nepostradatelné.

Celý článek | Komentáře


Tak sa voľajako stalo, že naše redakčné rady sa zmenili takmer na nepoznanie. Skoro to až vyzerá, že starej garde v Halase odzvonilo a prichádza to príslovečné striedanie stráží, ktorého sa bojí každý správny redaktor a ešte správnejší politik.

Celý článek | Komentáře


Upozorňuji, že tento text je plný emocí, ale naštěstí končí poděkováním. A někde za textem je i spadnutí zátěže z ramen. Při psaní jsem se totiž rozhodla, že nebudu vtipná, ale sentimentální s prvky realistična.

Celý článek | Komentáře


Zatímco redaktoři již dávno klidně odpočívají po dobře odvedené práci a trumfují se v Biggest Brainu na Facebooku, editoři otvírají lahve sektu a loví v brněnské přehradě do síťky kaviár, přichází další fáze tvorby Halasu. Náměty jsou již vymyšlené, texty napsané a upravené podle představ editorů, zbývá tedy vychytat gramatické a některé zrádné stylistické chybky, poskládat dohromady fotky a ilustrace a všechno to dát do kupy.

Celý článek | Komentáře


Ako sa u nás zvykne hovorievať, na kvalitu sa počkať oplatí. Áno, hádate správne. Práve ste sa jej dočkali. Samozrejme, nepíšem o sebe. Veď po tom, čo ma náš editor Sáša Průša na poslednej redakčnej rade zaradil do šiestej žurnalistickej ligy, by som ani nemohol. Píšem o dvoch veľkých návratoch, pričom oba sa týkajú mojej rodnej slovenčiny.

Celý článek | Komentáře


Ještě nedávno jsem byl do této rubriky uklizen jako bývalý nepotřebný editor. Párkrát mi bylo dáno napsat sem nějaký ten ostrý šleh proti nešvarům v redakci, případně v tiskárně, a nyní se vracím zpět do teplíčka editorialu. Hezky na první stranu. Jak se to povedlo? Holky editorky se rozhodly dát prostor mladším…

Celý článek | Komentáře


Jsem Keren. Jsem Češka, ale maminku a sourozence mám v Izraeli. Naposledy jsem za nimi byla před týdnem, už ani nevím po kolikáté. Každá cesta ale dokáže překvapit. Ukážu vám několik střípků z pouštního města Ber Ševa.

Celý článek | Komentáře


„Člověk nebo socha?“ napadne teď při příchodu do brněnské galerie Industra nejednoho návštěvníka. Soubor uměleckých děl nazvaný Podmíněná vizualita tam až do konce října vystavuje studentka sociální antropologie, genderových studií a figurálního sochařství Eva Lukešová.

Celý článek | Komentáře« Předchozí 1 7 13 19 22 23 24 25 Next »