Archiv
Toto vydání si můžete stáhnout též ve formátu PDF.
Pokud poruší pravidla student, nemůže čekat velké pochopení ze strany učitelů. F, neprošel, nula bodů, práce nepřijata, případ pro disciplinární komisi – to jsou namátkou věci, které jim za porušení povinností hrozí. Co se ale děje, když pravidla poruší vyučující? Takové případy se také stávají, o několika jsme se doslechli i my v redakci.
Termíny odevzdáváren v ISu jsou nekompromisně nastavené, na zkoušku se každý musí dostavit včas a běda, když se student v něčem zpozdí nebo na nějakou svou povinnost zapomene. Svá pravidla a povinnosti ale mají také vyučující – i když se občas může zdát, že pro ně žádné termíny neplatí. Většina studentů se však shodla, že kromě pozdního opravování prací či nejasností v sylabu učitelé své povinnosti zvládají dobře a velké problémy jsou spíše výjimečné.
Z okna se v pracovní době nekoukáme. Šmírovat bychom vás mohli, ale není na to čas. Práce máme nad hlavu, a tak někdy uděláme i chybu. Tak líčí zákulisí frontami proslulého místa Jitka Štěpánková, která už devátým rokem vede Studijní oddělení naší fakulty.
Od sociálních vědců by možná někdo práci s čísly nečekal. Přesto si však někteří studující od vzorečků a výpočtů neodpočinou ani na naší fakultě. S objemnými daty, která je třeba statisticky zpracovat do vědecky vypadajícího výzkumu, se povinně potýkají studenti sociologie, sociální politiky a sociální práce i psychologie. Každá katedra má přitom svá statistická specifika.
Každý student psychologie, ať už v bakalářském nebo navazujícím magisterském studiu, si musí projít „křtem ohněm“ v podobě statistiky. Se statistikou se sice při studiu nepotkávají pouze psychologové, ale obzvlášť pro mnohé z nich je to nejtěžší předmět a noční můra. Skrývá se však za předmětem s označením PSY117 skutečně taková hrozba?
Vyzkoušejte si na pár příkladech, jak jste na tom se statistikou.
Studium na Fakultě sociálních studií je v pořádku a podle pravidel. K takovému závěru došla Akreditační komise Ministerstva školství, která v prosinci procházela záznamy studentů a hledala, zda se i na naší fakultě nenacházejí nějací ti rychlostudenti.
Muni.media.cz. To je adresa nového webu studentů žurnalistiky, který měl fungovat od začátku semestru. Firma Čekit, která měla jeho zpracování na starosti, však termín jeho zprovoznění nedodržela, zásadní komplikace ve výuce to nezpůsobilo.
Prázdný sál – to je noční můra snad všech zpěváků, herců, bavičů. A někdy i přednášejících. Dokonce i izraelský velvyslanec v Česku, podle jednoho ze členů své ochranky nesnáší, když sál, kde prezentuje, není dostatečně zaplněný. Občas ho proto musí i trochu oslnit reflektory, aby do poloprázdného obecenstva neviděl a začal vůbec přednášet. Kdo ví, jak by se tvářil, kdyby viděl naši aulu těsně před začátkem své přednášky, kterou měl na FSS počátkem března. Možná by na naši fakultu do smrti zanevřel.
Magdaléna Vášáryová, známa slovenská herečka, ale v súčasnosti najmä politička, prišla 16. marca na našu fakultu, aby mohla prednášať študentom. Prvá beseda sa niesla v duchu zodpovednosti za štát a štátoprávny národ a druhá prednáška mala netradičný názov Tenis a lopata a bola zameraná najmä na etiketu.
Před koncem roku se Facebookem šířilo, že Průšovo umělecké-úchylné divadlo (P.U.D.) hledá nové členy. Vzápětí se na jeho oficiálním webu objevila zpráva, že rozdělení souboru ve dví je na spadnutí. Jak ke schizmatu došlo a co bude s divadlem dál, vysvětlil Alexandr Průša, principál, autor, režisér, herec a zakladatel P.U.D. a divadla poPUD.
Oplácať dobré dobrým je dobré. Teda aspoň vo svete komiksovej postavy Fagi, ktorej príbehy zdramatizovali herci divadla Dno.
„Jsem Fagi,“ oznamuje v každém statusu svým virtuálním přátelům kreslená postava. Zatímco její život je uzavřen v komixovém rámu, její fanklub, čítající bezmála sedmnáct set uživatelů sociální sítě Facebook, je reálný. Mnozí z nich se s Fagi seznámili teprve nedávno prostřednictvím virtuální pozvánky na divadelní představení o jejím životě a už zůstali této třináctileté dívce věrni. Za její slávou tedy nestojí nakladatelství, knihkupci ani kritici moderního umění a literatury. Jejím jediným manažerem a zároveň vydavatelem je Facebook.
Návštěvníci naší fakulty budou mít možnost dozvědět se víc o životě lidí s fyzickým postižením. Liga vozíčkářů zahájí 12. dubna výstavu vítězných fotografií z každoročně pořádané soutěže Život nejen na kolech. Společně s výstavou chystají pracovníci ligy také kampaň Přisedni si. Dobrovolníci z řad vozíčkářů nabídnou zájemcům, aby si přisedli a popovídali si s nimi.
Kdo neumí anglicky, jako by nebyl. Polovina studijní literatury je jen v angličtině. Ke zdárnému dokončení studia je zapotřebí absolvovat v angličtině minimálně jeden předmět. Jazykovou zkoušku musí mít každý.
Chcela by som reagovať na kritiku Koalície Panda z trochu iného uhla, ako to už urobila samotná redakcia. Možno pomôžem veci redakcie, pokiaľ stojím mimo ich týmu, takže nie som napadnuteľná konšpiračnou teóriou Panda koalície. Môžete sa taktiež pýtať, kto som ja. Vpodstate nikto. Tak ako vy som iba jedna z davu a iba som si prečítala Vašu kritiku. S Alexandrom Prušom sa nepoznám, tobôž nie som členom nejakej, Vami spomínanej, „mocenskej kliky/aparátu“. Nezdieľam však Váš pocit zadupaného hmyzu a na fakulte sa skutočne cítim spokojná a môžem myslím povedať to isté o mojich priateľoch na politológii. Žiadnu kritiku nevznášam, pokiaľ nemám čo kritizovať, alebo ak ma nič súrne nepáli.
Řekni mi své UČO a já ti řeknu, kdo jsi. Jinak totiž nemáš ve vzdělávacím systému sebemenší šanci. Vedle rodného čísla, telefonního čísla, PSČ, PINu karty, PINu mobilního telefonu, hesla k mailu, hesla k Facebooku, primárního hesla k ISu, sekundárního hesla k ISu, čísla domu, čísla podprsenky, SPZ auta a mnohých dalších numerických zaklínadel se teď prokazuji i UČem. Bez něj by to na naší alma mater nešlo. Nechci tu kázat o starém faktu, že člověk je často charakterizován pouze anonymním číslem (žádná analyzováníhodná osobnost, vážení psychologové, jen číslo), ale nedá mi to a rýpnu si.
Čtenáři Halasu na našem webu neobvykle živě diskutovali pod článkem z minulého čísla, který upozorňoval na nevstřícný přístup vedoucího Centra pro informační a komunikační technologie Libora Cahy k redaktorům Halasu. Vybrané příspěvky přetiskujeme.
Když jsem přijela studovat do Kodaně, řekla jsem si: proboha, proč jsem chtěla zrovna sem?! Byla zima, neustále foukal protivný přímořský vítr a slunce tu skoro nevycházelo. Až jsem tomuto místu začala soukromně přezdívat Mordor. A k lepšímu se to neobracelo ještě dalších pár týdnů.
Spoľahnem sa na študijný plán, absolvujem všetky povinné predmety a za tri roky mám titul vo vrecku – to je predstava, ktorú má väčšina študentov o čase strávenom na univerzite. Na takto hladký priebeh by sa však nikto nemal spoliehať.
Katedra politológie minulý rok neočakávane pozmenila študijný plán a medzi povinné predmety zaradila nový kurz, Európska únia- základné fakty a míľniky. Ako sa k zmenám stavajú samotní študenti?
Vysoké školy se v posledních měsících dostávají pod drobnohled veřejnosti. Ať už jde o debaty o financování vzdělávacího systému nebo o kauzy typu plzeňských práv. S tímto vědomím jsem si četl minulý editorial Halasu. Stálo v něm, že se jeho redakci doneslo hned několik zpráv o křivdách, které se studujícím na naší fakultě udály. Rubrika určená k vrhání světla na takové případy však zůstala prázdná, konstatoval zklamaně editor. Osoby, jichž se to týkalo, odmítly promluvit; a to ani při slibu zachování anonymity.
Pokud jste v posledních dnech zahlédli ve výkopu před Ústavním soudem ženy s lopatami, nebyl nejmenší důvod nevěřit vlastním očím. O rozruch při výměně kanalizace na ulici Joštova se postaraly aktivistky z Gender studies z naší fakulty. V rámci oslav Mezinárodního dne žen zorganizovaly happening, při němž vnikly mezi kopáče vyzbrojeny vlastními helmami a nářadím. Bohužel touto nepovedenou akcí zmařily záměr vedení, které se rozhodlo kvůli probíhající rekonstrukci kanalizace fakultu přestěhovat zpět na Arne Nováka.
Protože chceme (my, co spolu pro vás děláme Halas) být lepší a lepší (až budeme úplně nejlepší), pozvali jsme na jednu z redakčních rad ostříleného profesionála z řad vyučujících na katedře mediálních studií a žurnalistiky. Čekali jsme na něj několik týdnů, nakonec se však (zcela proti beckettovskému očekávání) ukázal.
Od září platí nový Studijní a zkušební řád univerzity. Nejdůležitějším cílem Studijního a zkušebního řádu MU pro studenty bakalářských a magisterských studijních programů je vytvoření prostupného prostředí pro studenty MU. „Univerzita by v tomto případě měla přestat působit jako vnější obálka kolem volné konfederace fakult, ale měla by se více blížit poskytování sdílené univerzitní zkušenosti svým studentům,“ říká Jiří Zlatuška.
Neskutečně ryhle kvapí čas. Jednou se vzbudíte, vedle postele se vám povaluje poskvrněný sváteční šat, hlava třeští, v ústech sušák. Po pěti mučivých minutách se zvednete a zamžouráte proti paprskům poledního slunce. Převržené skleničky od šampaňského se povalují na slavnostně vypadajícím dokumentu. Na stole vám leží vysokoškolský diplom.
Osmnáct let vycházel Halas. Osmnáct let pod hlavičkou fakult – nejdříve filozofické a pak sociálních studií. Tomu je teď konec.