Ročník 22, číslo 3, březen 2013 | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 32. ročník

Archiv

Ročník 22, číslo 3, březen 2013

Toto vydání si můžete stáhnout též ve formátu PDF.

S letními školami na Tchaj-wan, do Německa nebo na Jižní Koreu

Do rubriky Téma čísla Barbora Čunátová (Neděle 17. březen 2013)

Strávit celých deset semestrů studia v Brně, když naše univerzita nabízí nepřeberné množství zahraničních stáží, by byl hřích. Kdo si přesto nemůže dovolit vyjet v průběhu semestru, určitě uvítá širokou nabídku organizovaných letních škol na partnerských institucích naší univerzity. Právě na ně se můžete od března do června hlásit.

Celý článek


Všude dobře, tak proč sedět doma?

Do rubriky Téma čísla Vendula Karásková (Pátek  8. březen 2013)

„Přijmeme uchazeče s praxí,“ stojí v každém druhém inzerátu. Ale kde má ten nebohý uchazeč ke kýženému obohacení životopisu přijít? Hledání práce při studiu je proto už skoro samozřejmé a nezbytné, nejen kvůli výdělku peněz na pivo a něco lepšího než menzovní „studentský speciál“. Každý, kdo se o to pokusil, ale potvrdí, že získat aspoň trochu ucházející místo není legrace. Na představy o brigádě v oboru musí většina budoucích sociálních vědců rychle zapomenout. Nepředpokládám však, že by studující naší fakulty chtěli pracovat jako barmani nebo průvodkyně na zámku nadosmrti. Když už si tedy má mladý intelektuál vyzkoušet práci rukama a dělat celé léto třeba plavčíka, proč zůstávat jen na českém rybníčku a nevyjet například za Atlantik? „Stáž v Americe“ vyslovená u pozdějšího pohovoru se správným přízvukem určitě konkurenty odzbrojí.

Celý článek


Všade dobre, tak prečo sedieť v kancli?

Do rubriky Téma čísla Martin Habčák (Pátek 15. březen 2013)

Parafrázujúc najčerstvejšie vetry v politických luhoch a hájoch, len idiot alebo novinár by mohol mať niečo proti zahraničným stážam. Veď už prastaré matere našich prastarých materí, od čias doby kamennej, balili svojim synom sedem slivák a šikovali ich na skusy. Najprv v šíry svet susedného kmeňa, neskôr v šíry svet susedného pašalíku, a dnes v šíry svet susednej korporácie. A prastaré matere prastarých materí sa predsa nemôžu mýliť.

Celý článek


Anglie, Skandinávie, Afrika. O zahraniční stáže je mezi studenty zájem

Do rubriky Téma čísla Johana Šulcová (Pondělí 11. březen 2013)

Semestr na univerzitě na Tchaj-wanu, práce pro týdeník Evropské unie nebo stáž v pařížském Českém centru. Naše fakulta nabízí studentům prostřednictvím různých programů možnost vycestovat mimo Českou republiku a vyzkoušet si, jaké to je studovat či pracovat v různých koutech světa. Jaký je mezi studenty o stáže zájem? A které země je lákají nejvíce?

Celý článek


Někdy se nám studentky na stážích vdají, říká Věra Honzíková

Do rubriky Téma čísla Michal Bělský (Čtvrtek 14. březen 2013)

Každé léto vyšle naše univerzita desítky studentů do organizací po celé Evropě na pracovní stáže. Pro většinu z nich je to ideální příležitost, jak získat cenné zkušenosti ve svém studijním oboru, a následně tak lepší uplatnění. Co všechno musí studenti zařídit, než mohou do zahraničí vyjet, vysvětlila koordinátorka pro mezinárodní program Erasmus Věra Honzíková.

Celý článek


Vysoká životní úroveň a krásná příroda. To je studijní léto po asijsku

Do rubriky Téma čísla Marie Galatíková (Pátek  8. březen 2013)

Nebál se využít příležitosti, spolehl se sám na sebe a vyrazil – na měsíční stáž do jihokorejského Soulu. Filip Kohoutek, student naší fakulty, na svém studijním pobytu viděl jeden z divů světa, ochutnal červy a přijel s novým pohledem na studium a život vůbec.

Celý článek


Ilustrace 1. čísla

Do rubriky Téma čísla Nika Žitníková (Pondělí 11. březen 2013)

ilustrace od Niky

Celý článek


S handicapem studuje už druhou vysokou školu

Do rubriky Minitéma Hana Cukrová (Pondělí 18. březen 2013)

Sedmadvacetiletá Barbara Caková je v rámci naší fakulty neobyčejnou studentkou. Vždyť má v první ročníku doktorský titul, který není rozhodně posledním titulem, o nějž usiluje.

Celý článek


„Jak získáte informace, je jen na vás,“ tvrdí stále učitelé handicapovaným

Do rubriky Minitéma Kateřina Špriňarová (Sobota  9. březen 2013)

Teiresiás byl bájný řecký věštec, který i přes svou slepotu věděl víc než jiní. O mnoho staletí později bylo jeho jméno vepsáno do názvu Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky naší univerzity. Jedním ze zakladatelů střediska je i jeho současný ředitel Petr Peňáz.

Celý článek


Studenti žurnalistiky mají nyní k dispozici modernější vybavení

Do rubriky Fakultní ruchy Michal Bělský (Pondělí 11. březen 2013)

Studenti naší fakulty mohou od začátku semestru využívat technické novinky, které byly nainstalovány do tří místností spravovaných katedrou žurnalistiky. Vedení rozdělilo modernizaci do dvou etap. První z nich se uskutečnila během minulého zkouškového období. Celkově vyšla nová technika fakultu na zhruba čtyři miliony korun.

Celý článek


Politici se rádi chlubí, když nelžou, říká Jan Tvrdoň z Demagogu

Do rubriky Fakultní ruchy Kateřina Špičáková (Pátek 15. březen 2013)

Projekt Demagog, který ověřuje tvrzení politiků, oslavil své první narozeniny. O tom, jak se proměnila politická debata od doby, kdy ji začali studenti naší univerzity sledovat, mluvil student politologie Jan Tvrdoň.

Celý článek


Alma Táta píše pro Halas

Do rubriky Fakultní ruchy Petr Opršal (Pondělí 11. březen 2013)

Absolventy naší almy mater obepsala jakási Alma Máma s dopisem plným výhodných nabídek na slevy – tu na knihy, tu na jazykové kurzy, tu na vstupy do různých kulturních institucí – pokud si ovšem pořídí kartičku absolventa.

Celý článek


Studenti mají už jen pár dní na přihlášku na Erasmus

Do rubriky Fakultní ruchy Barbora Čunátová (Sobota 23. únor 2013)

Všichni studenti, kteří chtějí strávit následující semestry v zahraničí, by měli zbystřit. V únoru a v březnu se na naší fakultě odevzdávají poslední přihlášky na zahraniční studijní pobyty a pracovní stáže.

Celý článek


Jaké změny přináší studijní řád tento semestr?

Do rubriky Fakultní ruchy Marie Galatíková (Pátek  1. březen 2013)

Na citelnou změnu ve Zkušebním a studijním řádu o navýšení počtu kreditů již studenti přivykli. Od právě započatého jarního semestru vchází v platnost několik dalších novinek.

Celý článek


Nasadit sluchátka, naladit stanici a party může začít

Do rubriky Fakultní ruchy Adéla Skoupá (Sobota 23. únor 2013)

Příchod do ztichlého klubu nemusí vždy značit večer bez tance. Zvlášť pokud jste zavítali na Silent disco – večírek, na němž účastníkům proudí hudba do uší přímo z bezdrátových sluchátek. Tuto neobvyklou zábavu hostil v úterý brněnský klub Mersey. Pořádal ji zde již podruhé student prvního ročníku naší fakulty Vojtěch Loskot.

Celý článek


Nový magisterský program láká na prestižní univerzitu v Utrechtu

Do rubriky Fakultní ruchy Marta Ošmerová (Čtvrtek 14. březen 2013)

Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií nabízí studentům od letošního podzimu nový magisterský program Master in European Governance. Zájemci tak mohou strávit jeden rok studia na naší fakultě a druhý v Utrechtu.

Celý článek


Proč nemá naše fakulta reprezentační ples? Vedení nechce konkurovat tomu maškarnímu

Do rubriky Fakultní ruchy Nikola Boková (Pátek 15. březen 2013)

Filozofická, pedagogická, lékařská, přírodovědecká, ekonomicko-správní, sportovní – skoro všechny fakulty naší univerzity mají tradiční reprezentační ples. Jen naše fakulta zaostává. Jak to, že nemají studenti FSS taky příležitost hodit se jednou za rok do gala a ukázat spolužákům i učitelům, co jim v nohách zůstalo z dob tanečních?

Celý článek


Brněnská sociologie přenechala první místo Praze

Do rubriky Fakultní ruchy Hana Cukrová (Pátek 12. duben 2013)

Titulem nejlepší katedra sociologie se šest let mohli pyšnit sociologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Letos je to už jinak. První dvě místa obsadily katedry Univerzity Karlovy a na brněnskou univerzitu zbyla až třetí příčka.

Celý článek


„Snášet“ je slovo dvou významů

Do rubriky Fakultní ruchy Kristýna Turečková (Sobota  9. březen 2013)

Studenka Alena Fričová patří k těm mladým a neposedným studentům, kteří neustále někde „dobrovolničí“. Nyní pracuje na organizaci filmového festivalu Jeden svět, který včera odstartoval v Praze a koncem března se přesune i do Brna.

Celý článek


Knihovna uvádí e-knihy v češtině

Do rubriky Fakultní ruchy Marie Galatíková (Neděle 10. březen 2013)

Od začátku března poskytuje naše knihovna nově několik titulů e-knih v češtině. Na stránkách knihovny je k dispozici odkaz a návod, jak si e-knihy stáhnout z portálu eReading.cz k doživotnímu užívání.

Celý článek


Mužská bratrstva nastavila zrcadlo genderovým stereotypům

Do rubriky Fakultní ruchy Barbora Čunátová (Pondělí 11. březen 2013)

Převažující počet žen na univerzitách nemusí nutně znamenat jejich zastoupení ve vysokých manažerských funkcích nebo ve vědě. Čím je to způsobené? Kdo za to může? Lze situaci změnit? Nejen těmto otázkám se věnovala čtvrteční beseda, kterou pořádala katedra genderových studií naší fakulty společně s Národním kontaktním centrem.

Celý článek


Ples Filozofické fakulty ve stylu Star Wars

Do rubriky Fakultní ruchy Lucia Patoprstá (Úterý 26. březen 2013)

Študenti Filozofickej fakulty sa pred dvoma týždňami zabávali na jej XVI. reprezentačnom plese, tentokrát s témou Star Wars. O program sa postarali hudobníci z Tanečného orchesteru Masarykovej univerzity, One Life a Cimbálovej muziky Prespolan. V Semilasse, kde zábava pokračovala, vystúpili tanečníci skupiny B-Fresh a Abadá Capoiera Brno.

Celý článek


Do rubriky Fakultní ruchy Matěj Málek (Neděle 17. březen 2013)

Máme čajovnu?

Celý článek


Akademický senát? O jeho funkcích studenti mnoho neví

Do rubriky Fakultní ruchy Kateřina Špičáková (Pátek 15. březen 2013)

V pátek dopoledne Akademický senát FSS projednával dva návrhy studentského senátora Pavla Buršíka. Ten navrhuje změnu volebního řádu a zveřejňování audionahrávek ze zasedání. Buršíkův návrh počítá se zavedením volby studentských zástupců každý rok místo současných dvouletých cyklů. Tato změna by do senátu mohla dostat zajímavější tváře než současný systém. Aktuálně za odstupujícího studentského senátora přichází „náhradník“, který v posledních volbách skončil pod ním, případně byl zvolen v doplňujících volbách s malou volební účastí. V anketě jsme se studentů zeptali, zda do Akademického senátu volí a jestli je jeho práce zajímá.

Celý článek


Zpustlá Zbrojovka nabídla útočiště k výtvarnému vyžití

Do rubriky Fakultní ruchy Kristýna Turečková (Čtvrtek 21. březen 2013)

Čtvrteční workshop pod záštitou Týdne výtvarné kultury se nesl v duchu vyjádření sama sebe. Návštěvníci si tak mohli v jedné z hal zpustlé továrny Zbrojovka vyzkoušet za pomoci sprejů, barev a hlavně své fantazie, přetvořit prostor okolo sebe. „Inspirovat se můžete úplně vším, co tady vidíte, soustřeďte se i na původní architektonické prvky,“ řekla přítomným vedoucí projektu Staňka Červenáková. Mladí umělci se do toho s chutí pustili.

Celý článek


Politology čekají ústní státnice

Do rubriky Fakultní ruchy Petr Opršal (Neděle 17. březen 2013)

„Magisterské státnice přecházejí z písemné formy zkoušení na ústní, a to s okamžitou platností,“ překvapilo v pondělí 11. března studenty politologie oznámení od vedoucího katedry Stanislava Balíka, zaslané hromadným e-mailem. Prvního ústního zkoušení se dočkají už studenti absolvující po tomto semestru.

Celý článek


Radio R nově řídí Jan Rezek

Do rubriky Fakultní ruchy Petr Opršal (Čtvrtek 28. březen 2013)

Ředitel rádia se dnes sice oficiálně jmenuje „station manager“, ale obsah jeho práce je stejný. O uvolněnou pozici v čele Radia R se ucházeli tři zájemci. Vedoucího redakce naučných pořadů Tomáše Chalupského a moderátora Jakuba Krainera, který se voleb již jednou účastnil, nakonec porazil student ekonomie Jan Rezek.

Celý článek


Symbolické zhasnutie svetiel prepojí ľudí na celom svete

Do rubriky Fakultní ruchy Terézia Šimová (Sobota 23. březen 2013)

Väčšinu miest naprieč celým svetom dnes od 20:30 do 21:30 zahalí tma. Stane sa tak vďaka happeningu na podporu ochrany životného prostredia – Hodine Zeme. Absolvent našej fakulty Jan Labohý ako koordinátor programu Ochrany klímy a Hodiny Zeme priblížil, čo sa bude diať.

Celý článek


Fotbalista Baroš nám vlastně pomohl přes hranice, vzpomíná reportér Jan Moláček

Do rubriky Fakultní ruchy Nikola Boková (Pondělí 25. březen 2013)

Jan Moláček, bývalý zahraniční zpravodaj České televize a současný investigativní novinář televize Nova, zavítal v úterý 19. března i na naši fakultu. Ačkoliv hlavním tématem jeho vyprávění byly nepokoje v Sýrii, publikum se ptalo i na to, jak se pracuje v ohrožení života nebo zda se dá vůbec mluvit o objektivitě mé­dií.

Celý článek


Queer centrum sbírá comingoutové příběhy

Do rubriky Fakultní ruchy Kateřina Špriňarová (Čtvrtek 21. březen 2013)

„Můj syn je gay“ nebo „má sestra je lesba“, to nejsou věci, které většinou bez ostychu oznámíte svému okolí. Právě proti tomuto studu se snaží bojovat platforma QMU (čti kvemu) založená na naši fakultě. Slovní hříčka, která propojuje slova „queer“ a „MU“, zároveň odkazuje k symbolice pštrosa, který schovává hlavu v písku.

Celý článek


V Café Práh se můžete vydat za vesmírnou zábavou

Do rubriky Kultura Kristýna Turečková (Neděle 17. březen 2013)

Netradiční zábava, netradiční společnost, netradiční kavárna. Co v Café Práh rozhodně nenajdete, jsou konvence. Malá kavárna je nejen dějištěm Vesmírných večerů, ale také hraje zásadní roli v životech mnoha lidí.

Celý článek


Krása vesmírná

Do rubriky Kultura Kristýna Turečková (Středa 13. březen 2013)

Při přemýšlení, o jakou novou zkušenost své kulturní já obohatit, jsem došla k závěru, že si vlastně neumím vybrat. Hledala jsem stále více neobvyklé věci a pořád jsem cítila, že to není úplně ono (například hromadné tančení na Svoboďáku). Až jsem se jednoho dne dočetla, že v tom hromadění netradičních zážitků nebudu tak úplně sama a že nespokojenost patří snad do přirozenosti lidské.

Celý článek


Tři otázky pro sbormistra univerzitního sboru Michala Vajdu

Do rubriky Kultura Eva Lalkovičová (Neděle 17. březen 2013)

O Pěveckém sboru Masarykovy univerzity už slyšel každý, ti kulturněji založení jej snad slyšeli i naživo. V nejbližších měsících čeká celý soubor několik koncertů s bývalou zpěvačkou skupiny Nightwish Tarjou Turunen. O tom a o dalších novinkách se rozpovídal sbormistr Michal Vajda.

Celý článek


“Láska je když kráčíš do neštěstí tak jistě, jak jistě vržou boty”

Do rubriky Kultura Dana Kristlová (Úterý 12. březen 2013)

Jedenáctého března navečer mě cizí múza chytla za vlasy a mlátila mým vnitřním já prostřednictvím dialogů a sugestivních výjevů odehrávajících se na intimním, stísněném jevišti Kabinetu Múz až nepříjemně silně. Tak silně, jak tomu Dealeři fyzické lásky dovolili. A že si nebrali servítky – šli krutě rovnou na věc.

Celý článek


The Mysteries of Cabbage

Do rubriky Okénka Dr. Alan Marshall (Pátek 15. březen 2013)

Oliver Cromwell, Vladimir Lenin, Nelson Mandela. Why do no photographs exist of these men consuming cabbage?

Celý článek


Dva roky natvrdo

Do rubriky Okénka Silvester Buček (Pátek 15. březen 2013)

Na fakulte sa toho v posledných mesiacoch udialo celkom dosť. Tradičné, každoročné schvaľovanie rozpočtu prebehlo viac-menej bez problémov, pričom „experimentálne“ štipendium číslo 6 – od študentov k študentom (môj, veľmi neoficiálny názov) – sa stalo samozrejmou súčasťou balíka na podporu vedy a ďalších aktivít školy. O niečo menej tradičná bola rozprava nad zmenou štatútu fakulty, ktorá však, podľa slov dekana a tajomníka, v podstate len reaguje na drobné zmeny v štatúte univerzity.

Celý článek


Nizozemská „Alma Máma“

Do rubriky Okénka Tereza Cajthamlová (Neděle 17. březen 2013)

Asi nejsem sama, koho uprostřed zkouškového „dopis od Mámy“ lehce vyvedl z míry. „Alma Máma“ zapomněla moje UČO a vyhledala si křestní jméno. Začala mi tykat a místo příkazů (potvrďte, zaplaťte, vyzvedněte, jinak bude zle) mi napsala, že mě bude mít ráda bezvýhradně (i když s tou kartou asi víc).

Celý článek


Odbojová skupina Třetí ostrov

Do rubriky Okénka Štěpán Neubauer (Neděle 17. březen 2013)

Nově zvolený prezident republiky Boris Zeman ve svém inauguračním zjevu vyhlásil boj ostrovu negativní deviace – podstatné části českých médií. Slova hlavy, jater i plic státu by se měla brát vážně, a tak jako spolupracovník katedry, která systematicky vychovává populaci deviantů, vyvozuji ze svého jednání osobní odpovědnost. Vzdávám se všech výhod, které žurnalistické povolání přináší, a vyhlašuji založení odbojové skupiny Třetí ostrov.

Celý článek


Kávu raději v kavárně než doma, shodují se studenti

Do rubriky Ostatní Petra Coufalová (Pondělí 11. březen 2013)

Káva je nedílnou součástí života studenta. Někteří z nás si bez ní nedokáží představit běžný školní den, pro jiné je jen záminkou k setkání s přáteli. Ve zkouškovém období pak míra konzumace tohoto blahodárného nápoje roste geometrickou řadou. Jak jsou na tom studenti a studentky naší fakulty? Dokáží přežít den bez kávy, nebo jsou typickými kavárenskými povaleči?

Celý článek


Sněhová roláda podle Miroslava Šipuly

Do rubriky Ostatní Miroslav Šipula (Neděle 17. březen 2013)

Stejně jako dobré víno jde ruku v ruce s kvalitním sýrem či uzeninou, tak i dobrá káva si žádá sladký zákusek. O recept nadýchané sněhové rolády se tentokrát podělil Miroslav Šipula, vyučující katedry psychologie. „Recept na tento dezert mne zaujal, jelikož je jednoduchý a působivý. Když už hřešit, tak pořádně,“ doplnil recept Šipula.

Celý článek


Jedno espresso, prosím

Do rubriky Ostatní Adéla Procházková (Pátek 15. březen 2013)

Bez kávy to občas nejde, jak dosvědčil Petr v úvodníku. Kávová kultura na naší fakultě ale nekončí Krmítkem. Obešly jsme pro vás šest kaváren v nejbližším okolí školy, ve kterých stihnete dobít energii během půlhodinové přestávky mezi předměty. Posuďte sami, jak si obsluha poradila s naší objednávkou „jedno espresso s mlékem.“

Celý článek


Když kofein proudí krví

Do rubriky Ostatní Petr Opršal (Čtvrtek 14. březen 2013)

Jistě to zná každý. Ošklivé, pošmourné ráno brněnského předjaří, před vámi od osmi ráno do půl osmé večer den nabitý semináři, doznívající kocovina, stres a celková nechuť k životu, natož jakékoliv aktivitě. A z vyhřátého „klobouku“ se nikomu nechce.

Celý článek


Co si myslím o… záměrech ministra Fialy ve vztahu k vysokému školství

Do rubriky Ostatní Břetislav Dančák (Sobota 16. březen 2013)

Nedávný návrh ministra školství Petra Fialy v oblasti vysokoškolského vzdělávání, souhrnně nazývaný 5 kroků ke kvalitnímu školství, považuji za velice dobrý. Všech pět oblastí, na které se chce ministerstvo zaměřit, je z hlediska naší fakulty, a domnívám se, že z velké části i celé univerzity, žádoucí podporovat.

Celý článek


Nikdy není příliš brzy dělat si plány na léto

Do rubriky Ostatní Adéla Procházková (Neděle 17. březen 2013)

První měsíc semestru je za námi. Pro většinu studentů to – troufnu si říct – znamená, že si začínají pamatovat, kdy a v jaké učebně mají tu či onu přednášku, pročetli si už většinu sylabů a cítí v kostech, že se blíží první termíny odevzdání seminárek. Do léta času dost a povinností ještě víc, mohlo by se zdát. Začít si plánovat prázdniny už teď, ačkoliv v pár stupních nad nulou a zimních bundách se to může jevit jako předčasné, se ale vyplatí.

Celý článek


Studenti mohou soutěžit o cenu Josefa Luxe

Do rubriky Věda Johana Šulcová (Středa  6. březen 2013)

Nadační fond Josefa Luxe vyhlásil už potřetí soutěž o cenu pojmenovanou po tomto významném českém politikovi. Tématem letošního ročníku je Transformace české společnosti po roce 1989 a rozvoj demokracie do současnosti.

Celý článek


Mladí a nevšední chtějí být aktivní

Do rubriky Věda Petr Opršal (Pondělí 11. březen 2013)

V České republice dávno nesídlí jen etničtí Češi a Slováci, ale také mnoho minorit, každá s poněkud jinou pověstí. Zatímco Slováci či Poláci mají všude dveře otevřené, na opačném konci žebříčku „oblíbenosti“ se nacházejí Romové a Ukrajinci. Otázka zní, jsou obavy z nich oprávněné? Netouží jejich mladší generace po změně a svém větším zapojení? Tím se zabývá studie Jana Šereka, Zuzany Petrovičové a Michaely Porubanové-Norquist jménem „Mladí a nevšední“.

Celý článek


Projekt Cesty do dospělosti zkoumá novou generaci mladých lidí

Do rubriky Věda Barbora Čunátová (Pondělí 18. březen 2013)

Téměř čtrnáct set mladých lidí od osmnácti do pětadvaceti let se zúčastnilo prvního kola výzkumného projektu Cesty do dospělosti. Projekt pořádaný Institutem výzkumu dětí, mládeže a rodiny spadajícím pod naši fakultu přináší první výsledky. Ve výzkumu, jenž začal v létě minulého roku, chtějí odborníci pět let sledovat názory, plány a životní rozhodnutí mladých lidí.

Celý článek


Voda na kampuse je dodnes pitná iba v dvoch pavilónoch

Do rubriky Univerzita Eva Lalkovičová (Neděle 17. březen 2013)

Problémy s pitnou vodou v bohunickom kampuse sa ťahajú už dva roky. Po neúspešnej reklamácii sa naša univerzita dohodla so stavebnými firmami OHL ŽS a Unistav na spolufinancova­ní opráv.

Celý článek


Univerzita určila minimální výši doktorského stipendia

Do rubriky Univerzita Hana Cukrová (Neděle 17. březen 2013)

Od prvního února vstoupily v platnost změny týkající se minimální výše doktorského stipendia. Novým opatřením rektora naší univerzity se ustanovila minimální částka, kterou doktorandi měsíčně od univerzity dostávají, na sedm tisíc korun.

Celý článek


Festivalový běh Brnem zaznamenal nulovou účast

Do rubriky Univerzita Nicol Staňková (Neděle 24. únor 2013)

„Chcete zažít něco neobvyklého? MUNIE vám připravila jeden z nejzajímavějších zážitků!“ Těmito odvážnými větami inzerovala studentská organizace MUNIE běh centrem Brna, který si ve spolupráci s mezinárodním filmovým festivalem CINEMA MUNDI naplánovala na páteční odpoledne. A měla pravdu, neobvyklý zážitek to byl. Okolo šesti desítek potenciálních účastníků dokonce na úvodní otázku odpovědělo kladně. Bohužel pouze na Facebooku.

Celý článek


Hřebejk, premiéry i koncerty – to vše přinese filmový festival CINEMA MUNDI

Do rubriky Univerzita Barbora Ostřížková (Úterý 26. únor 2013)

Brno se v posledních letech snaží dokázat, že není městem pouze univerzitním, ale také filmovým. Už počtvrté se tu bude konat filmový festival CINEMA MUNDI.

Celý článek


„Moravské srdíčko“ studentů ekonomické fakulty zabodovalo v Praze

Do rubriky Univerzita Adéla Skoupá (Neděle 24. březen 2013)

Předsudky velí očekávat před rozhovorem s výherci celostátní ekonomické soutěže příchod ambiciózních byznysmenů. Místo toho dorazili na setkání dva normální kluci. Studenti ekonomické fakulty Jan Řezáč a Karel Složil se společně s Veronikou Kohoutkovou a Janou Nekudovou zúčastnili soutěže International Case Competition pořádané v únoru v Praze nadnárodní poradenskou společností KPMG. Tým s názvem MUNIacs vybojoval v celostátním kole řešení případových studií vítězství. Na začátku dubna je díky tomu čeká finále v Madridu, kde se utkají s třiadvaceti týmy z celého světa.

Celý článek