Ročník 22, číslo 3, březen 2013 | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 25. ročník

Archiv

Ročník 22, číslo 3, březen 2013

Toto vydání si můžete stáhnout též ve formátu PDF.

S letními školami na Tchaj-wan, do Německa nebo na Jižní Koreu

Do rubriky Téma čísla Barbora Čunátová (Neděle 17. březen 2013)

Strávit celých deset semestrů studia v Brně, když naše univerzita nabízí nepřeberné množství zahraničních stáží, by byl hřích. Kdo si přesto nemůže dovolit vyjet v průběhu semestru, určitě uvítá širokou nabídku organizovaných letních škol na partnerských institucích naší univerzity. Právě na ně se můžete od března do června hlásit.

Celý článek


Všude dobře, tak proč sedět doma?

Do rubriky Téma čísla Vendula Karásková (Pátek  8. březen 2013)

„Přijmeme uchazeče s praxí,“ stojí v každém druhém inzerátu. Ale kde má ten nebohý uchazeč ke kýženému obohacení životopisu přijít? Hledání práce při studiu je proto už skoro samozřejmé a nezbytné, nejen kvůli výdělku peněz na pivo a něco lepšího než menzovní „studentský speciál“. Každý, kdo se o to pokusil, ale potvrdí, že získat aspoň trochu ucházející místo není legrace. Na představy o brigádě v oboru musí většina budoucích sociálních vědců rychle zapomenout. Nepředpokládám však, že by studující naší fakulty chtěli pracovat jako barmani nebo průvodkyně na zámku nadosmrti. Když už si tedy má mladý intelektuál vyzkoušet práci rukama a dělat celé léto třeba plavčíka, proč zůstávat jen na českém rybníčku a nevyjet například za Atlantik? „Stáž v Americe“ vyslovená u pozdějšího pohovoru se správným přízvukem určitě konkurenty odzbrojí.

Celý článek


Všade dobre, tak prečo sedieť v kancli?

Do rubriky Téma čísla Martin Habčák (Pátek 15. březen 2013)

Parafrázujúc najčerstvejšie vetry v politických luhoch a hájoch, len idiot alebo novinár by mohol mať niečo proti zahraničným stážam. Veď už prastaré matere našich prastarých materí, od čias doby kamennej, balili svojim synom sedem slivák a šikovali ich na skusy. Najprv v šíry svet susedného kmeňa, neskôr v šíry svet susedného pašalíku, a dnes v šíry svet susednej korporácie. A prastaré matere prastarých materí sa predsa nemôžu mýliť.

Celý článek


Anglie, Skandinávie, Afrika. O zahraniční stáže je mezi studenty zájem

Do rubriky Téma čísla Johana Šulcová (Pondělí 11. březen 2013)

Semestr na univerzitě na Tchaj-wanu, práce pro týdeník Evropské unie nebo stáž v pařížském Českém centru. Naše fakulta nabízí studentům prostřednictvím různých programů možnost vycestovat mimo Českou republiku a vyzkoušet si, jaké to je studovat či pracovat v různých koutech světa. Jaký je mezi studenty o stáže zájem? A které země je lákají nejvíce?

Celý článek


Někdy se nám studentky na stážích vdají, říká Věra Honzíková

Do rubriky Téma čísla Michal Bělský (Čtvrtek 14. březen 2013)

Každé léto vyšle naše univerzita desítky studentů do organizací po celé Evropě na pracovní stáže. Pro většinu z nich je to ideální příležitost, jak získat cenné zkušenosti ve svém studijním oboru, a následně tak lepší uplatnění. Co všechno musí studenti zařídit, než mohou do zahraničí vyjet, vysvětlila koordinátorka pro mezinárodní program Erasmus Věra Honzíková.

Celý článek


Vysoká životní úroveň a krásná příroda. To je studijní léto po asijsku

Do rubriky Téma čísla Marie Galatíková (Pátek  8. březen 2013)

Nebál se využít příležitosti, spolehl se sám na sebe a vyrazil – na měsíční stáž do jihokorejského Soulu. Filip Kohoutek, student naší fakulty, na svém studijním pobytu viděl jeden z divů světa, ochutnal červy a přijel s novým pohledem na studium a život vůbec.

Celý článek


Ilustrace 1. čísla

Do rubriky Téma čísla Nika Žitníková (Pondělí 11. březen 2013)

ilustrace od Niky

Celý článek


S handicapem studuje už druhou vysokou školu

Do rubriky Minitéma Hana Cukrová (Pondělí 18. březen 2013)

Sedmadvacetiletá Barbara Caková je v rámci naší fakulty neobyčejnou studentkou. Vždyť má v první ročníku doktorský titul, který není rozhodně posledním titulem, o nějž usiluje.

Celý článek


„Jak získáte informace, je jen na vás,“ tvrdí stále učitelé handicapovaným

Do rubriky Minitéma Kateřina Špriňarová (Sobota  9. březen 2013)

Teiresiás byl bájný řecký věštec, který i přes svou slepotu věděl víc než jiní. O mnoho staletí později bylo jeho jméno vepsáno do názvu Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky naší univerzity. Jedním ze zakladatelů střediska je i jeho současný ředitel Petr Peňáz.

Celý článek


Studenti žurnalistiky mají nyní k dispozici modernější vybavení

Do rubriky Fakultní ruchy Michal Bělský (Pondělí 11. březen 2013)

Studenti naší fakulty mohou od začátku semestru využívat technické novinky, které byly nainstalovány do tří místností spravovaných katedrou žurnalistiky. Vedení rozdělilo modernizaci do dvou etap. První z nich se uskutečnila během minulého zkouškového období. Celkově vyšla nová technika fakultu na zhruba čtyři miliony korun.

Celý článek


Politici se rádi chlubí, když nelžou, říká Jan Tvrdoň z Demagogu

Do rubriky Fakultní ruchy Kateřina Špičáková (Pátek 15. březen 2013)

Projekt Demagog, který ověřuje tvrzení politiků, oslavil své první narozeniny. O tom, jak se proměnila politická debata od doby, kdy ji začali studenti naší univerzity sledovat, mluvil student politologie Jan Tvrdoň.

Celý článek


Jarní semestr přinesl novinky do fakultní čajovny

Do rubriky Fakultní ruchy Nicol Staňková (Čtvrtek 21. březen 2013)

Návštěvníci Sluneční čajovny na naší fakultě si v nedávné době mohli všimnout několika změn. V lednu se totiž proměnil tým, který se o čajovnu stará.

Celý článek


Alma Táta píše pro Halas

Do rubriky Fakultní ruchy Petr Opršal (Pondělí 11. březen 2013)

Absolventy naší almy mater obepsala jakási Alma Máma s dopisem plným výhodných nabídek na slevy – tu na knihy, tu na jazykové kurzy, tu na vstupy do různých kulturních institucí – pokud si ovšem pořídí kartičku absolventa.

Celý článek


Studenti mají už jen pár dní na přihlášku na Erasmus

Do rubriky Fakultní ruchy Barbora Čunátová (Sobota 23. únor 2013)

Všichni studenti, kteří chtějí strávit následující semestry v zahraničí, by měli zbystřit. V únoru a v březnu se na naší fakultě odevzdávají poslední přihlášky na zahraniční studijní pobyty a pracovní stáže.

Celý článek


Jaké změny přináší studijní řád tento semestr?

Do rubriky Fakultní ruchy Marie Galatíková (Pátek  1. březen 2013)

Na citelnou změnu ve Zkušebním a studijním řádu o navýšení počtu kreditů již studenti přivykli. Od právě započatého jarního semestru vchází v platnost několik dalších novinek.

Celý článek


Nasadit sluchátka, naladit stanici a party může začít

Do rubriky Fakultní ruchy Adéla Skoupá (Sobota 23. únor 2013)

Příchod do ztichlého klubu nemusí vždy značit večer bez tance. Zvlášť pokud jste zavítali na Silent disco – večírek, na němž účastníkům proudí hudba do uší přímo z bezdrátových sluchátek. Tuto neobvyklou zábavu hostil v úterý brněnský klub Mersey. Pořádal ji zde již podruhé student prvního ročníku naší fakulty Vojtěch Loskot.

Celý článek


Nový magisterský program láká na prestižní univerzitu v Utrechtu

Do rubriky Fakultní ruchy Marta Ošmerová (Čtvrtek 14. březen 2013)

Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií nabízí studentům od letošního podzimu nový magisterský program Master in European Governance. Zájemci tak mohou strávit jeden rok studia na naší fakultě a druhý v Utrechtu.

Celý článek


Proč nemá naše fakulta reprezentační ples? Vedení nechce konkurovat tomu maškarnímu

Do rubriky Fakultní ruchy Nikola Boková (Pátek 15. březen 2013)

Filozofická, pedagogická, lékařská, přírodovědecká, ekonomicko-správní, sportovní – skoro všechny fakulty naší univerzity mají tradiční reprezentační ples. Jen naše fakulta zaostává. Jak to, že nemají studenti FSS taky příležitost hodit se jednou za rok do gala a ukázat spolužákům i učitelům, co jim v nohách zůstalo z dob tanečních?

Celý článek


Brněnská sociologie přenechala první místo Praze

Do rubriky Fakultní ruchy Hana Cukrová (Pátek 12. duben 2013)

Titulem nejlepší katedra sociologie se šest let mohli pyšnit sociologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Letos je to už jinak. První dvě místa obsadily katedry Univerzity Karlovy a na brněnskou univerzitu zbyla až třetí příčka.

Celý článek


„Snášet“ je slovo dvou významů

Do rubriky Fakultní ruchy Kristýna Turečková (Sobota  9. březen 2013)

Studenka Alena Fričová patří k těm mladým a neposedným studentům, kteří neustále někde „dobrovolničí“. Nyní pracuje na organizaci filmového festivalu Jeden svět, který včera odstartoval v Praze a koncem března se přesune i do Brna.

Celý článek


Knihovna uvádí e-knihy v češtině

Do rubriky Fakultní ruchy Marie Galatíková (Neděle 10. březen 2013)

Od začátku března poskytuje naše knihovna nově několik titulů e-knih v češtině. Na stránkách knihovny je k dispozici odkaz a návod, jak si e-knihy stáhnout z portálu eReading.cz k doživotnímu užívání.

Celý článek


Mužská bratrstva nastavila zrcadlo genderovým stereotypům

Do rubriky Fakultní ruchy Barbora Čunátová (Pondělí 11. březen 2013)

Převažující počet žen na univerzitách nemusí nutně znamenat jejich zastoupení ve vysokých manažerských funkcích nebo ve vědě. Čím je to způsobené? Kdo za to může? Lze situaci změnit? Nejen těmto otázkám se věnovala čtvrteční beseda, kterou pořádala katedra genderových studií naší fakulty společně s Národním kontaktním centrem.

Celý článek


Ples Filozofické fakulty ve stylu Star Wars

Do rubriky Fakultní ruchy Lucia Patoprstá (Úterý 26. březen 2013)

Študenti Filozofickej fakulty sa pred dvoma týždňami zabávali na jej XVI. reprezentačnom plese, tentokrát s témou Star Wars. O program sa postarali hudobníci z Tanečného orchesteru Masarykovej univerzity, One Life a Cimbálovej muziky Prespolan. V Semilasse, kde zábava pokračovala, vystúpili tanečníci skupiny B-Fresh a Abadá Capoiera Brno.

Celý článek


Do rubriky Fakultní ruchy Matěj Málek (Neděle 17. březen 2013)

Máme čajovnu?

Celý článek


Akademický senát? O jeho funkcích studenti mnoho neví

Do rubriky Fakultní ruchy Kateřina Špičáková (Pátek 15. březen 2013)

V pátek dopoledne Akademický senát FSS projednával dva návrhy studentského senátora Pavla Buršíka. Ten navrhuje změnu volebního řádu a zveřejňování audionahrávek ze zasedání. Buršíkův návrh počítá se zavedením volby studentských zástupců každý rok místo současných dvouletých cyklů. Tato změna by do senátu mohla dostat zajímavější tváře než současný systém. Aktuálně za odstupujícího studentského senátora přichází „náhradník“, který v posledních volbách skončil pod ním, případně byl zvolen v doplňujících volbách s malou volební účastí. V anketě jsme se studentů zeptali, zda do Akademického senátu volí a jestli je jeho práce zajímá.

Celý článek


Chyba 500 - Někde se stala chyba

Chyba 500 - Někde se stala chyba Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 25. ročník

Kurnik, někde je něco špatně.

Něco zlého se stalo. Cítím velké narušení Síly. Zkuste se sem dostat znovu za chvíli.

Tiráž

šéfredaktor: Tereza Hálová zástupce šéfredaktora: Markéta Lankašová šéfeditor: Tereza Hálová

redaktoři: Tereza Hálová, Markéta Lankašová, Michaela Kolková, Martina Moresová, Samuel Prílepok, Eliška Hypšmanová, Veronika Sodomová, Ketrin Jochecová, Kamila Obršlíková,Eliška Koukalová, Viktorie Melicharová, Jana Blahošová, Eva Bartáková, Michaela Juračáková, Anna Zemánková, Marek Hadrbolec, Marie Drahoňovská, Monika Ryšavá, Viktorie Pokorná, Barbora Adamková

editoři: Tereza Hálová, Markéta Lankašová, Monika Ryšavá, Petra Nagová

korektoři: Markéta Lankašová, Jaroslava Pivcová, Lada Součková, Anna Šprdlíková, Michaela Medveďová, Eliška Koukalová, Ketrin Jochecová

sazba, grafika: Michaela Lebedíková ilustrace: Marta Svačinová fotografové: Marta Svačinová, Dominika Lewczyszynová, Eliška Koukalová, Kristýna Čermáková účetní: Šárka Kolejková

Více informací o redaktorech.

Halas, časopis studentů Fakulty sociálních studií MU, web: www.casopishalas.cz, email: redakce@casopishalas.cz, inzerce: inzerce@casopishalas.cz.

Periodicita: 2 čísla ročně, Název vydavatele a adresa sídla: Halas z.s., Pláničkova 1068, 252 64 Velké Přílepy. IČO 22867643, ev.č. MK ČR: E 19694,

Informace pro inzerentyS láskou vytvořeno v Brně. ♥ 2008–2017 Jan Martinek.
Tištěný i webový Halas běží na redakčním systému Kuskus!